Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miláček, postrach, šílenec. 13 snímků prezidenta, který ve Filipíncích vyvolal touhu po krvi

Miláček, postrach, šílenec. 13 snímků prezidenta, který ve Filipíncích vyvolal touhu po krvi

Málokdo na sebe dokáže přitáhnout takovou pozornost jako prezident Filipín Rodrigo Duterte. Z muže, který dvě dekády stál v čele města Davao se stal prezident bez zábran. Urážky, opovržení okolím a hlavně brutální válka proti drogám mu zajistily světovou proslulost. Jeho cestu k moci dokumentuje fotogalerie.

Na svědomí má potoky krve ve filipínských ulicích, kde s drogovými dealery rozpoutal válku na život a na smrt. Stylem „střílej a teprve pak se ptej“ pobízí do akce i obyčejné Filipínce a sám rád připomíná, kolik lidí už zabil. 

„V Davau jsem to praktikoval osobně. Jenom abych ukázal (policistům), že když to můžu udělat já, mohou i oni,“ citovala ho před časem agentura AFP.

Co navenek působí neuvěřitelně, u Filipínců zabírá. Pro mnohé je zosobněním pořádku a bezpečnosti a těší se proto podpoře. „Jezdil jsem ulicemi Davaa na velké motorce, sám jsem hlídkoval v ulicích a vyhledával problémy. Skutečně jsem vyhledával konfrontace, abych mohl zabíjet,“ vysvětloval zase jindy svůj recept, jak získat důvěru lidí. I když podle lidskoprávních organizací byl spíš váženým členem „čety smrti“, která vraždila hlava nehlava.

Duterteho protidrogové tažení v zemi nevypadá jinak. Kritizují ho Spojené státy, OSN, Evropská unie i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv. On sám mezitím hledá zastání i potřebnou vojenskou podporu (kterou teď kvůli vlastním strategickým zájmům zajišťují USA) stále více u Ruska a Číny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek