Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony Američanů mohou zůstat bez pojištění, varuje úřad. Co nastane po zrušení Obamacare?

Miliony Američanů mohou zůstat bez pojištění, varuje úřad. Co nastane po zrušení Obamacare?

Plán republikánských zákonodárců nahradit zdravotní reformu někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy může v roce 2018 připravit o pojištění 14 milionů klientů a do roku 2026 pak celkem 26 milionů lidí. Dnes to oznámil nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Bílý dům zprávu CBO odmítl s tím, že nebere v úvahu celý kontext chystaných změn. Obamovu reformu přislíbil zrušit nový americký prezident Donald Trump.

Apolitický federální úřad CBO uvádí, že zrušením reformy a jejím nahrazením se v nadcházejících deseti letech sníží federální rozpočtový schodek o 337 miliard dolarů (8,5 bilionu korun). Zároveň by ale podle odhadů o miliony vzrostl počet lidí bez zdravotní pojistky. V příštím roce by pojištění ztratilo 14 milionů lidí a kvůli dalším úpravám dotačních programů by se v roce 2020 ocitlo bez pojistky celkem 21 milionů lidí a v roce 2026 pak 24 milionů lidí.

Ministr zdravotnictví Tom Price novinářům v Bílém domě řekl, že Trumpova administrativa se zprávou CBO rozhodně nesouhlasí. Dodal, že CBO nebere v úvahu celý republikánský plán a ani doprovodné reformy a další kroky.

Trumpem podporovaný návrh republikánů ruší povinné zdravotní pojištění zavedené Obamovou vládou a státní dotace vyměřené podle příjmu nahrazuje daňovými úlevami vyměřenými podle věku. Plán kritizují nejen demokraté, podle kterých změny ohrozí dostupnost zdravotní péče pro nejchudší vrstvy obyvatel, ale i konzervativní část republikánů. Ti záměr svých kolegů označili za pouze odlehčenou verzi reformy.