Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony Číňanů musí opustit své domovy. Režim chce vymýtit extrémní chudobu

Miliony Číňanů musí opustit své domovy. Režim chce vymýtit extrémní chudobu

Čína patří nejsilnější ekonomiky na světě, podle údajů tamní vlády zde však v chudobě stále žije na 30 milionů lidí. Prezident Si Ťin-pching proto přišel s ambiciózním plánem – do roku 2020 hodlá vymýtit extrémní chudobu ze všech venkovských oblastí. Miliony chudých Číňanů se tak má z odlehlých regionů, kde často neteče ani voda, přestěhovat do nových obydlí financovaných státem. Realizace velkolepého cíle už je v plném proudu a obyvatelé chudého venkova jsou nadšení. O masovém stěhování čínského lidu informoval britský deník The Guardian.

Jedním z těch, kteří od vlády dostali nový dům, je i 57letý farmář Siao Er-čcha. Stěhovat se bude brzy, zatím ale stále bydlí v rodné vesničce u hranic s Myanmarem a Laosem, daleko od majestátních mrakodrapů Pekingu a Šanghaje.

Nového domu se už nemůže dočkat, dění v zemi ho ale jinak nezajímá. „Si Ťin-pching kdo? Poznávám jeho tvář z televize, ale jeho jméno neznám,“ říká na konto vůdce své země a druhé největší ekonomiky světa Siao, který dnes žije v chatrči s hliněnou podlahou, v novém domě ho však čeká podlaha betonová. „Nikdy předtím jsem takový dům neviděl,“ pochvaluje si nový příbytek s výhledem do krajiny.

Stejného osudu se mají dočkat další miliony obyvatel žijící pod hranicí chudoby. Boj s chudobou byl vyhlášen už v pětiletém plánu rozvoje země na roky 2016-2020, ambiciózní cíl byl navíc čínským prezidentem potvrzen v letošním novoročním projevu. O plánu na vymícení chudoby do roku 2020 hovoří také nedávná propagandistická zpráva, která píše, že pokud se podaří naplnit, bude to „krok proti chudobě, který v lidských dějinách nemá obdoby“.

Komunistické vedení si od křižácké výpravy proti chudobě hodně slibuje, její realizace však nebude zadarmo. Vedle stěhování milionů lidí do nových domů a sídlišť financovaných vládou Peking v boji s chudobou využije i další nástroje, jako jsou půjčky nebo podpora cestovního ruchu.

V rámci už probíhající vlny stěhování má být mezi roky 2016 až 2020 přesídleno celkem 9,81 milionu lidí. V nejlidnatější zemi světa, kde žije celkem 1,4 miliard lidí, se pozornost soustředí hlavně na oblasti při západní hranici Číny, které za prosperujícím východem zaostávají.

Jednou z chudých osad, kde už stěhování začalo, je Padang Šang, kde lidé neměli ani přístup k vodě. „Museli jsme nosit vodu z úpatí kopce. Teď máme tekoucí vodu doma,“ říká s nadšením Liou Cheng-te z pohodlí nového obývacího pokoje, kde má i velkou pohovku a televizi s plochou obrazovkou. „Vláda pomáhá obyčejným lidem, aby vedly dobrý život,“ dodává při prohlídce nově vybudované vesnice, do které se přestěhovalo už 13 rodin.

Podle profesora Univerzity v Melbourne Mark Wang se čínský prezident zajímá o chudé venkovské obyvatelstvo především proto, že během kulturní revoluce Mao Ce-tunga v 60. letech sám strávil sedm let na venkově. „Z hloubi svého srdce zná čínské farmáře. Chápe, co chtějí,“ vysvětluje Wang s tím, že kromě toho za jeho bojem s chudobou stojí i politická kalkulace. Pasováním se role obhájce chudých tak chce Si Ťin-pching zlepšit vlastní obraz v očích veřejnosti a posílit svou pozici.

Navzdory veškerému úsilí čínského vedení ale Wang pochybuje, že se Pekingu podaří se s chudobou v tak krátké době vypořádat. Těžké časy podle něj čekají především komunistické kádry, kteří jsou za situaci chudých rodin ve svých oblastech přímo zodpovědní.