Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony uprchlíků a závod o jaderná tajemství. Pravá válka může přijít až poté, co KLDR padne

Miliony uprchlíků a závod o jaderná tajemství. Pravá válka může přijít až poté, co KLDR padne

Donald Trump to slibuje čím dál častěji. Severokorejskému režimu vyhrožuje totálním zničením, obrácením v prach. Jsou to věty, které by svět z úst nejsilnější vojenské velmoci rozhodně neměl lehkovážně přehlížet. Těžko říct, zda Trump počítá s i tím, co by se dělo poté, co by byla KLDR zničena, jak si představuje. Podle některých názorů by totiž teprve tehdy mohla přijít ta opravdová válka, která by svět podrobila nejbolestnější zkoušce. Jak by to vypadalo? Nad tím se na serveru Daily Beast zamýšlí Gordon G. Chang.

„Pokud by Severní Korea zaútočila na USA nebo na naše spojence, tak bychom neměli jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.“ To bylo zatím poslední poselství amerického prezidenta severokorejskému režimu, které zaznělo rovnou na půdě OSN. Donald Trump před světovými státníky potvrdil, že se nenechá tradičně agresivní rétorikou svého protějšku Kim Čong-una zastrašit a odpovídá mu stejně agresivním tónem. Další velmoci jen nervózně přešlapují. 

Slovní přestřelky však jen zvyšují obavy analytiků ohledně toho, že současné napětí mezi oběma státy skutečně vyeskaluje v ozbrojený konflikt. Ten sice není v zájmu ani jednoho z nich, úplně vyloučit se rovněž také nedá.

V případě, že by tak opravdu došlo k otevřené válce mezi Severní Koreou a spojenci USA, totalitní režim by byl podle všeho velmi rychle zničen. Cena by však byla vysoká, vždyť několikamilionové hlavní město Jižní Koreje Soul je jen pár kilometrů od společných hranic. 

Vysoké by však byly i náklady ekonomické. Zatímco Jižní Korea odhaduje, že mírové spojení obou rozlícených Korejí by stálo mezi 50 a 225 miliardami dolarů, náklady na rekonstrukci obou zemí po zničujícím jaderném konfliktu by byly řádově vyšší – na úrovni pěti bilionů dolarů.

Opravdu podstatné by však byly následky, které se penězi vyčíslují jen těžko. Válka by za sebou s největší pravděpodobností zanechala 25 milionů Severokorejců, kteří by hledali nové útočiště. Ačkoliv se Peking v případě konfliktu obává přílivu uprchlíků z jihu, nejedná se o nejpravděpodobnější scénář. Hranici mezi KLDR a Čínou totiž tvoří masivní přírodní překážky – řeky a vulkán, čínská armáda by tak na hranicích nejspíše problémy při jejich hlídaní nezaznamenala.

Korejští uprchlíci by se proto podle odhadů obrátili opačným směrem – na jih. Skrze demilitarizované odminované pásmo do Jižní Koreje, která by se s jejich náporem musela vyrovnat.

„Jihokorejská armáda by nejspíše zahájila stabilizační operace, které by měly dva hlavní cíle – jednak zajistit bezpečnost a zároveň obnovit základní služby, které by udržely Severokorejce v jejich vesnicích tak, aby bylo minimalizováno riziko humanitární krize,“ uvažuje o hypotetickém scénáři David Maxwell, bezpečnostní expert Georgetownské univerzity.

Jižní Korea by však měla ještě jeden zásadní úkol – najít a zlikvidovat pokud možno všechny zbraně hromadného ničení. To by s sebou ale přineslo nové výzvy - a nešlo by pouze o hledání jehel v kupce sena mezi miliony civilistů, kterým diktátorský režim vymyl mozek ve snaze nenávidět všechno imperialistické.

Ve chvíli, kdy by se spojenci vydali na sever, by se Čína vydala na jih. Jejím cílem by nebyly primárně zbraně hromadného ničení, ale něco jiného – záznamy ze severokorejských archivů. Čína totiž s největší pravděpodobností se Severní Koreou spolupracovala na mnoha zbrojních projektech a výměně tajných technologií. Dokumenty, které to zachycují, by jistě nechtěla nechávat ležet napospas dalším státům. Všechny tyto archivy je z pohledu Číny třeba zničit dříve, než se dostanou na světlo civilizovaného světa. 

Obě armády proto budou v takovém případě spěchat, aby se co nejrychleji dostaly do Pchjongjangu, hlavního města v té chvíli již bývalé Severní Koreje. A v kontextu dvou ohromných vojenských sil ženoucích se do jediného místa s naprosto odlišnými agendami se může pokazit opravdu mnoho věcí. Je možné, že teprve v tu chvíli vypukne opravdová válka o Koreu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek