Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo práce v Británii znásilnění a falešné sňatky. Stále víc žen z východní Evropy nalétne pašerákům

Místo práce v Británii znásilnění a falešné sňatky. Stále víc žen z východní Evropy nalétne pašerákům

Desítky žen z východní Evropy, včetně romských žen z chudých slovenských ghett, končí v rukou sexuálních gangů, které je nejprve lákají na slibné výdělky a lepší život ve Velké Británii. Po příjezdu do Spojeného království se ale vidina na dobře placenou práci velmi rychle rozplyne. Ženy se stávají terčem násilí a znásilňování a překupníci je zde prodávají starším mužům z Asie za účelem falešných sňatků. Odhaluje to nový dokument BBC.

„Kdybyste mi teď řekli ‚pojď do auta a nic si neber‘, běžela bych odsud,“ říká v dokumentu BBC mladá žena žijících v jedné z chudých romských osad na Slovensku, kde natáčela britská reportérka Sam Polingová. Na otázku, zda by šla do Británie, pokud by jí někdo slíbil ubytování a práci, odpověděla: „Rozhodně! Není nad čím přemýšlet. Okamžitě!“

Právě romské ženy ze Slovenska patří mezi ty, které se nechají sliby obchodníků s bílým masem zlákat. Ženy se pak většinou dostanou do Skotska, kde jsou nuceny ke sňatkům se staršími muži z Pákistánu nebo Indie, kteří zneužívají Evropanky, aby si usnadnili cestu k britskému pasu.

„Oběti jsou lákány falešnými sliby o dobře placené práci ve Skotsku a teprve po příjezdu jim je řečeno, že zde žádná práce není k dispozici a musí jít do sňatku s pákistánským mužem,“ říká Angelika Molnarová, která vede oddělení Europolu pro obchodování s lidmi. „Po sňatku se dostávají pod kontrolu obchodníků s lidmi, manželé je využívají jako služky v domácnosti, jsou ale také znásilňovány a sexuálně zneužívány dalšími příslušníky třetích zemí,“ říká Molnarová.

Podle organizace Human for Sale jsou lidé hned po drogách druhou nejvíce lukrativní komoditou zločineckých gangů. Právě sexuální vykořisťování a nelegální práce jsou dva nejčastější důvody pašování lidí do Skotska, kde jsou podle BBC takovýchto falešných sňatků desítky. To je případ hlavně dvou skotských měst Glasgow a Govanhill, kde se střetává působení východoevropských zločineckých gangů s těmi asijskými.

„Východoevropské zločinecké gangy poskytují oběti a asijské kriminální gangy jim nabídnou ubytování, kterého je v Govanhill spoustu,“ řekl BBC bývalý šéf oddělení pro obchodování s lidmi z organizace Migrant Help Jim Laird.

Podle dokumentu BBC se jen za loňský rok stalo obětí obchodníků s bílým masem ve Skotsku 150 lidí, podle Lairda se však skutečný počet šplhá až k tisícům případům. „Nepobíhá žádné trestné stíhání, protože se lidé bojí být svědky během soudních řízení. Bojí se o vlastní bezpečnost, ale také o bezpečnost svých rodin v rodných zemích,“ říká Laird. Někteří z nich se podle něj také stydí. „Dali jim sen, věřili tomu a přišli sem. Když zjistí, co se jim stalo, jediné, co chtějí, je v tichosti zmizet a vrátit se do své vlasti,“ dodává.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek