Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo útoku nevybrali náhodně, říká pro INFO.CZ český novinář Tomáš Sniegon žijící ve Švédsku

Místo útoku nevybrali náhodně, říká pro INFO.CZ český novinář Tomáš Sniegon žijící ve Švédsku

Stejně jako v případě předvánočního útoku na vánoční trh na Breitscheidplatz v Berlíně se ukázalo i tentokrát, že mají teroristé přehled o tom, kde se v kterou denní dobu koncentruje nejvíce lidí. Podle novináře a historika Tomáše Sniegona, který žije ve Švédsku od roku 1991, je rušné místo v centru metropole pro podobné útoky snadno zneužitelné.

Místo, kde k útoku došlo, nebylo s největší pravděpodobností vybráno náhodně. „Je to přímo v centru Stockholmu, je to jedno z nejfrekventovanějších míst. Ulice, která byla postižena, tedy Drottninggatan, to je hlavní pěší zóna v centru Stockholmu a křižuje s hlavní tepnou, která vede od hlavního nádraží, která v pátek odpoledne je bohužel smutně řečeno ideálním místem pro takový čin,“ popsal pro INFO.CZ místo, kde k tragédii došlo, novinář a historik žijící ve Švédsku.

„Metro bylo uzavřeno na stanici Sergels Torg a parlament už byl také uzavřen. Momentálně je známé jenom to, že usmrceni byli tři lidé, a že další relativně vysoký počet osob měl být tím útokem zraněn. K neštěstí se zatím oficiálně vyjádřil zástupce švédské tajné policie, který byl relativně opatrný v tom, jestli se dá považovat za teroristický čin. To bylo přibližně někdy před čtvrtou hodinou, nicméně potom promluvil švédský premiér Stefan Löfven a řekl, že se o teroristický čin jednalo, že Švédsko bylo napadeno - takto přesně to formuloval, a že jeden člověk měl být údajně zadržen,“ uvedl Sniegon.

 „O tom člověku, o jeho totožnosti nebo motivech se zatím nic neví. O tom nákladním autě je známo tolik, že patřilo společnosti, která rozvážela po Stockholmu pivo, že její personál byl okraden při rozvážení nákladu nedaleko místa činu. Do auta vnikl neznámý pachatel nebo pachatelé a autem odjeli do ulice, kde se pak neštěstí stalo. Nebylo to dlouho plánováno, že by auto přijelo z vně Stockholmu, ale stalo se to tady po té krádeži přímo v centru. Svědkové říkají, že vůz najel do davu velmi vysokou rychlostí, což také nasvědčuje tomu, že nešlo o náhodnou dopravní nehodu,“ shrnul ve Švédsku žijící Čech.

Událost, ke které došlo ve švédské metropoli před několika lety, nemá se současným činem souvislost. „V roce 2003 došlo ve Stockholmu k podobnému útoku, kdy taxi nedaleko královského paláce najelo do davu na jiné pěší zóně. Tenkrát útočník jednoho člověka usmrtil a osmnáct jich zranil, ale tehdy se nejednalo o teroristický čin, nýbrž o čin člověka psychicky nemocného. Dnešní situace je zcela jiná než tenkrát,“ uvedl Sniegon.

Ze Skandinávie také popsal, jak situace vypadá v současnosti. „Lidé ve Stockholmu byli vyzýváni, aby se neshlukovali. Informace nevypadají ale na to, že by mělo být postiženo celé Švédsko nebo že by měl být vyhlašován výjimečný stav i mimo to místo, kde k tomu došlo. Média se snaží rekapitulovat fakta a ne provokovat paniku. To, co přijde, se teprve uvidí, a bude hodně záležet na tom, jak tajná policie vyhodnotí nebezpečí a také na tom, jak bude identifikován pachatel nebo pachatelé, případně jejich motivy,“ řekl pro INFO.cz Tomáš Sniegon.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek