Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladič: nemravný postkomunistický lampasák, který přežije. Komentář Pavla Novotného

Mladič: nemravný postkomunistický lampasák, který přežije. Komentář Pavla Novotného

Hřálo léto roku 1995. V Bosně měla koncem roku skončit válka, což ale ještě nikdo nevěděl. V Maglaji, kde převládali bosenští muslimové, den co den s obavami čekali na osmou hodinu večerní. To se od televize zvedali připití bosenští Srbové, aby na město poslali pár dělostřeleckých granátů. Prostě jen tak, aby válka nestála. A protože mohli.


„Modlíme se, aby vyhrála Jugoslávie. Opijou se a třeba nás nebudou ostřelovat. Nebo se netrefí,“ vysvětloval starosta. Právě probíhal evropský šampionát v basketbalu, který lidí z regionu milují. Toho dne Srbové v jugoslávských dresech zvítězili a opravdu, Maglaj zůstala takřka ušetřena. Tedy, toho dne.

Bosenskosrbský generál Ratko Mladič dnes dostal doživotí. Speciální haagský tribunál ho uznal vinným z genocidy, zločinů proti lidskosti a porušení zvyklostí válečného práva. Bohorovný a vzteklý muž, který v Srebrenici nechal bez hnutí oka pobít přes osm tisíc mužů a chlapců, se zřejmě odvolá.

Soukromě žaluji Mladiče z banalizace násilí, postkomunistického cynismu a etnické bigotnosti. Pokaždé, když v Česku vidím obtloustlé nespokojence ve výprodejových maskáčích z další národovecké milice, vzpomenu si na stejně urostlé, rakijí povýšené Srby, kteří s pocitem polobohů hubili spoluobčany jako hmyz. Jinak prý talentovaný důstojník Mladič měl k dispozici i elitní vojáky, zlem opilí sousedé jeho tažení ovšem legitimizovali. Podívejte se přece, jsou s námi i slušní, právem rozhněvaní, proto vraždící lidé!

Slušní lidé s krví po lokty bojovali na všech stranách, vraždili i Chorvaté a Muslimové. Rovněž bosenští Srbové nezpochybnitelně trpěli. Jejich vojenský velitel Mladič se ale právem stal symbolem nemravného postkomunistického lampasáka, který rovnostářský kolektivismus vyměnil za etnickou nenávist. Podobně jako čeští komunisté, kterým šovinismus nebyl cizí nejpozději od časů Klementa Gottwalda.

Haagský tribunál (ICTY), který vznikl speciálně pro vyšetřování novodobých balkánských válek, prý Mladičovou kauzou symbolicky končí. Udělal dost, i když si na něj kdekdo stěžoval. Ratko Mladič přežije. V každé větě o „muslimovi, co patří do plynu“ a „nutnosti chránit Národ před cizáky“. Česko svým Mladičům rozumí až příliš.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek