Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladík vyrobil podle internetu bombu za 60 korun a nechal ji v metru. Čekají ho roky ve vězení

Mladík vyrobil podle internetu bombu za 60 korun a nechal ji v metru. Čekají ho roky ve vězení

Britský soud shledal vinným dvacetiletého vysokoškolského studenta Damona Smithe, který loni v říjnu umístil do vozu londýnského metra podomácku vyrobenou bombu. K jejímu sestrojení mu přitom stačilo koupit obyčejné hodiny, které ho přišly na pouhé dvě libry (63 korun), a pak si vzít k ruce návod s názvem „Udělej si bombu v matčině kuchyni“, který na internet umístil zřejmě některý ze členů teroristické sítě Al-Káida.

Po sestrojení bomby nechal batoh s výbušninou a kuličkovými ložisky ve voze londýnského metra. Na opuštěné zavazadlo, které nakonec nevybuchlo, upozornil řidiče jeden z cestujících. Ve Smithově bytě později policie zjistila, že byl mladík zbraněmi doslova posedlý.

Podle Smithova obhájce student nechtěl nikomu ublížit, lidi v metru chtěl prý pouze vystrašit. Právní zástupce upozornil také na znalecký posudek, podle kterého Smith trpí autismem. Porota jeho argumenty ale odmítla.

Podle jednoho z vyšetřovatelů umístil Smith bombu, která byla plně funkční, do metra „s jasným úmyslem způsobit hrozivá zranění“. Podle agentury AP mu hrozí dlouholetý trest vězení. Verdikt by měl padnout 26. května.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek