Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladík vyrobil podle internetu bombu za 60 korun a nechal ji v metru. Čekají ho roky ve vězení

Mladík vyrobil podle internetu bombu za 60 korun a nechal ji v metru. Čekají ho roky ve vězení

Britský soud shledal vinným dvacetiletého vysokoškolského studenta Damona Smithe, který loni v říjnu umístil do vozu londýnského metra podomácku vyrobenou bombu. K jejímu sestrojení mu přitom stačilo koupit obyčejné hodiny, které ho přišly na pouhé dvě libry (63 korun), a pak si vzít k ruce návod s názvem „Udělej si bombu v matčině kuchyni“, který na internet umístil zřejmě některý ze členů teroristické sítě Al-Káida.

Po sestrojení bomby nechal batoh s výbušninou a kuličkovými ložisky ve voze londýnského metra. Na opuštěné zavazadlo, které nakonec nevybuchlo, upozornil řidiče jeden z cestujících. Ve Smithově bytě později policie zjistila, že byl mladík zbraněmi doslova posedlý.

Podle Smithova obhájce student nechtěl nikomu ublížit, lidi v metru chtěl prý pouze vystrašit. Právní zástupce upozornil také na znalecký posudek, podle kterého Smith trpí autismem. Porota jeho argumenty ale odmítla.

Podle jednoho z vyšetřovatelů umístil Smith bombu, která byla plně funkční, do metra „s jasným úmyslem způsobit hrozivá zranění“. Podle agentury AP mu hrozí dlouholetý trest vězení. Verdikt by měl padnout 26. května.