Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskva nacvičuje scénář války, varovala v OSN litevská prezidentka. Ruští diplomaté odešli ze sálu

Moskva nacvičuje scénář války, varovala v OSN litevská prezidentka. Ruští diplomaté odešli ze sálu

Za nácvik útoku na západní sousedy Ruska dnes v projevu před Valným shromážděním OSN označila rusko-běloruské manévry Západ 2017 litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Ruská delegace ještě před jejím projevem opustila sál.

Na hranicích s pobaltskými státy a Polskem se kolem 100.000 ruských vojáků cvičí v útočných manévrech Západ 2017, řekla prezidentka o vojenském cvičení, kterého se podle ruských zdrojů účastní 12.700 vojáků. Jak pobaltské země, tak státy NATO označují scénář manévrů za neprůhledný a ruské počty zpochybňují.

Grybauskaitéová v nekompromisně formulovaném projevu řekla, že „Kreml nacvičuje scénář útoku na své sousedy, scénář útoku na Západ". Manévry jsou podle ní součástí informační války, která má v Evropě šířit nejistotu a strach. "Cvičení je jedním ze symptomů neschopnosti Kremlu ovládnout svou nenávist vůči Západu," varovala litevská prezidentka.

Litevská prezidentka Dalia GrybauskaitéováLitevská prezidentka Dalia Grybauskaitéováautor: Reuters

Ještě před zahájením jejího projevu přítomní ruští diplomaté opustili na protest jednací sál. Grybauskaitéová jim vzkázala, že jejich země "se vměšuje do pořádání voleb, organizuje kybernetické útoky a šíří falešné zprávy a destabilizující propagandu". „Vydírání si Rusko vybralo jako dlouhodobý nástroj své politiky," řekla prezidentka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek