Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskva posiluje v Libyi. Láká ji ropa i nevyzpytatelný generál z pouště

Moskva posiluje v Libyi. Láká ji ropa i nevyzpytatelný generál z pouště

Rusko posiluje svůj vliv v Libyi. Ropný gigant Rosněfť podepsal s tamní Národní ropnou společností (NOC) kontrakt na pomoc s obnovou ropných polí. Ten se postupně může rozvinout v další spolupráci mezi oběma zeměmi. Není to poprvé, kdy se Vladimir Putin a jeho vláda zajímají o dění v rozvrácené zemi, která by Moskvě teoreticky mohla poskytnout strategické zázemí.

Rusko by rádo získalo přístup k libyjským zásobám ropy. I proto se nyní angažuje a do tamního ropného sektoru hodlá poslat značné investice.

„Dohoda předpokládá ustanovení společné pracovní skupiny dvou partnerů, která ohodnotí možnosti spolupráce v množství sektorů včetně průzkumu a těžby,“ stojí v prohlášení NOC.

Rusko investovalo v Libyi ještě před pádem diktátora Muammara Kaddáfího. Nyní se snaží v zemi obnovit svoji pozici. Zasahuje i do jednání o novém politickém uspořádání válkou rozvrácené země. Moskva by v jejím čele ráda viděla generála Chalífu Haftara, který se svými bojovníky kontroluje většinu ropných zásob a vzpírá se mezinárodně uznávané vládě.

Libyjský maršál byl jednou z hlavních postav Kaddáffího režimu. V 80. letech ale během války s Čadem upadl do zajetí a diktátor od něj dal ruce pryč. Do středu dění se vrátil v roce 2011, kdy pomáhal Kaddáffího svrhnout. I nyní hraje jednu ze zásadních rolí v rozhovorech o budoucnosti země.

Jeho jednotky zvané Libyjská národní armáda brání parlament v Tobruku, který soupeří o moc s tzv. vládou národní jednoty v Tripolisu. Ta už vyzvala Haftara k dohodě. On ale žádá silnou pozici v novém kabinetu a plnou kontrolu armády. 

Kromě libyjské vlády a Ruska by se s Haftarem ráda dohodla také Evropská unie. Ta chce dojednat spolupráci při zadržování uprchlíků, kteří přichází právě z Libye. Také to ale maršál zatím odmítá. EU se navíc obává, že se po zisku moci Haftar stane součástí Ruskem budované sítě blízkovýchodních diktátorů, do níž patří třeba syrský prezident Bašár Assad nebo jeho egyptský protějšek Abdal Fattáh Sísí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek