Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskva v OSN zablokovala vyšetřování syrského chemického útoku. Vztahy s USA zůstávají na nule

Moskva v OSN zablokovala vyšetřování syrského chemického útoku. Vztahy s USA zůstávají na nule

Napjatě očekávaná a ostře sledovaná schůzka šéfů diplomacie Ruska a USA v Moskvě posun nepřinesla. Nehledě na to, že se Rex Tillerson nečekaně setkal i s prezidentem Vladimirem Putinem. Obě strany se sice předhánějí v tom, která dá víc najevo ochotu spolupracovat a hledat k sobě cestu, zároveň ale přiznávají, že vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu. Důvodem je Sýrie a konkrétně nedávný chemický útok, který Washington připisuje Damašku. Na to Moskva odmítá přistoupit, což se potvrdilo krátce po jednání diplomatů v Radě bezpečnosti OSN, kde Rusko vetovalo návrh rezoluce mířící na Damašek.

„Lépe chápeme jeden druhého,“ řekl šéf ruské diplomacie, který se na úvod schůzky s Tillersonem domáhal odhalení „skutečných záměrů“ nové americké vlády. Současně připustil, že překonat překážky, ať skutečné či uměle vytvořené, ve vztazích mezi oběma velmocemi vyžaduje úsilí z obou stran, navíc se vyskytují pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci. „To je krátkozraký přístup, na spolupráci Moskvy a Washingtonu vyhrává celý svět,“ zdůraznil.

Putin podle Lavrova vyjádřil připravenost opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií, „za podmínky, že naším společným cílem bude boj proti terorismu“. Moskva tuto dohodu formálně pozastavila po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

Oba ministři se před novináři neshodli v pohledu na údajný útok plynem v syrské provincii Idlib, který americká strana připisuje silám syrského prezidenta Bašára Asada. „Neviděli jsme žádné důkazy,“ prohlásil Lavrov a zdůraznil, že je nezbytné incident důkladně a nestranně vyšetřit. Brzdit toto vyšetřování by podle Lavrova znamenalo nezájem dopátrat se pravdy.

Varoval také na příkladu Iráku a Libye před experimenty v podobě snah svrhnout „totalitní diktátory“. „Nepamatuji si pozitivní příklady. Budu rád, když mi je řeknete,“ uvedl na novinářský dotaz. Svržení Asada by podle něj pomohlo teroristům z Islámského státu.

720p 480p 360p 240p
USA útočily v Sýrii

Moskva podle Lavrova nesází na Asada, ale na to, že o budoucnosti země se mají domluvit sami Syřané. Důležité je, aby příští stát byl „demokratický a světský“, až pak se má rozhodovat o osudu jednotlivých představitelů, a to bez tragických následků pro celý národ a stát.

Došlo i na volby

„Neviděli jsme jediný fakt, ani náznak faktu,“ odmítl také Lavrov obvinění z ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. „Předložte konkrétní důkazy, pak budeme ochotni odpovědět,“ vyzval.

Ani obviňování ruských hackerů z ovlivňování voleb, ani obviňování Asada z nasazení chemických zbraní podle Lavrova neprovází předložení věcných důkazů, a tak je záhodno se řídit raději zdravým rozumem, než rozbouřenými emocemi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek