Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskva vrací úder. Kvůli americkým sankcím zavřela školu pro děti diplomatů

Moskva vrací úder. Kvůli americkým sankcím zavřela školu pro děti diplomatů

Rusko uzavřelo školu pro děti zahraničních diplomatů a rekreační chatu nedaleko Moskvy, kterou využívá americká ambasáda. Jde o první rychlou reakci na nové americké sankce, jež Washington přijal kvůli údajnému ruskému zasahování do tamních prezidentských voleb. Mimo jiné z USA vyhostí 35 ruských diplomatů.

Oficiální reakce chce Moskva představit dnes. Na Twitteru o tom ve čtvrtek večer informovala mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová. “Kroky americké administrativy, se kterými přišla tři týdny před koncem funkčního období, mají dva cíle: dále poškodit rusko-americké vztahy a torpédovat zahraničněpolitického plány nové vlády zvoleného prezidenta,” uvedl pak mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Spojené státy ve čtvrtek vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na svém území. Diplomaté dostali 72 hodin na to, aby opustili USA. Prezident Obama navíc vyhlásil sankce mimo jiné vůči ruské civilní tajné službě FSB a vojenské rozvědce GRU. Reagoval tak na hackerské útoky, které podle amerických zpravodajských služeb spáchali Rusové a které byly zaměřeny i na ovlivnění prezidentských voleb ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

"Tyto kroky následují po opakovaných soukromých a veřejných varováních, která jsme ruské vládě dali, a jsou nutnou a adekvátní odpovědí na snahy poškodit americké zájmy způsobem, který je porušením zavedených mezinárodních norem chování," uvedl dnes Obama v prohlášení. Postihy vůči Rusku za jeho "agresivní aktivity" tím podle něj nekončí.

Trump po oznámení sankcí uvedl, že USA by se měly posunout kupředu a věnovat se “větším a lepším věcem”. "V zájmu naší země a jejího skvělého lidu se sejdu příští týden se šéfy zpravodajských služeb, abych se nechal informovat o faktech této situace," dodal nicméně.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek