Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskvě dochází trpělivost. Spojeným státům hrozí kvůli zablokovaným nemovitostem odvetou

Moskvě dochází trpělivost. Spojeným státům hrozí kvůli zablokovaným nemovitostem odvetou

Moskva je pobouřena, že Spojené státy dosud nevyřešily otázku ruských nemovitostí v USA, které loni v reakci na údajné ruské zásahy do amerických voleb zablokoval tehdejší prezident Barack Obama. V rozhovoru se zpravodajskou televizí Rossija 24 to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zároveň pohrozil odvetným krokem.

„Je prostě ostudné, že Spojené státy nechaly tuto situaci viset ve vzduchu,“ citovala agentura Reuters Lavrovo prohlášení. Šéf ruské diplomacie dále uvedl, že odcházející Obamova administrativa se pokoušela co nejvíce otrávit vztahy mezi Moskvou a Washingtonem.

Pokud USA problém nevyřeší, chce Rusko podle Lavrova podniknout odvetná opatření. Jejich podobu ruský ministr neupřesnil, řekl ale, že Moskva již možné kroky zvažuje. Ruský list Kommersant v červnu s odvoláním na své zdroje informoval, že ve hře je uzavření některých diplomatických nemovitostí v Moskvě či zkomplikování provozu tamní angloamerické školy.

USA na konci loňského prosince vypověděly ze země 35 ruských diplomatů a také uzavřely dva komplexy vlastněné ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland. Obama postup označil jako odpověď na hackerské útoky během volební kampaně v USA proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Moskva trvá na tom, že za kybernetickými útoky nestála a že do amerických voleb nijak nezasahovala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek