Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mosul je svobodný, bezpečný ale ne. Odminování města může trvat i deset let

Mosul je svobodný, bezpečný ale ne. Odminování města může trvat i deset let

Je už Mosul opravdu svobodný? Ačkoli irácké ozbrojené síly město pod nadvládou islamistů osvobodily koncem minulého týdne, místní se do něj budou moci vracet jen s nejvyšší opatrností. Vojáci samozvaného Islámského státu totiž podminovali cesty a nastražili bomby i do budov nebo různých předmětů. Dle expertů na výbušniny bude bezpečné odminování města trvat roky, ne-li desetiletí.

Po devíti měsících tvrdých bojů je irácký Mosul od víkendu opět svobodný. Islamisté ale na místě jako vzpomínku na vyhlášený chalífát nechali množství munice, která znemožní obyvatelům zničeného města, aby se co nejdříve mohli vrátit domů. „Co si pamatuji, tak jsme nikde ve světě nečelili takové výzvě jako v Mosulu. Úroveň kontaminace místa výbušninami je tak vysoká, že místo nebudeme čistit týdny, nebo měsíce, ale spíše roky až desetiletí,“ uvedl v rozhovoru pro The Washington Post ředitel státního amerického úřadu pro likvidaci výbušnin Stanley Brown.

Podminované jsou údajně hlavní cesty, ale také důležité budovy. Podle expertů je v místě také dost munice, která kvůli defektu nevybuchla. U spojeneckých raket USA a Iráku bylo takto defektních prý asi 10 procent výbušnin, podomácku vyráběné bomby IS mají údajně poruchovost ještě vyšší. Místo prý nebude bezpečné, dokud se neodstraní poslední kousek munice.

„Islamisté chtějí, aby město nefungovalo. Aby netekla voda, nesvítila světla a aby se lidé nemohli vrátit domů,“ uvedl Solomon Black z úřadu pro likvidaci výbušnin. Město mělo před islamistickou okupací v roce 2014 dva miliony obyvatel. Během tří let bojů jich desetitisíce zemřelo, nebo uprchlo.

Podle expertů se bomby ve městě skrývají všude, dokonce i v opuštěných domech. Výjimkou nejsou prý ani výbušniny ukryté například ve vysavačích. „Džihádisté proměnili naše domy ve zbraně. V tom domě jsem vyrostla a oni ho z něčeho krásného proměnili na něco odporného. Chce se mi brečet, když o tom přemýšlím,“ tvrdí mladá žena z východního Mosulu.

Experti z úřadu pro likvidaci výbušnin se ve svém odhadu předpokládané délky likvidace zřejmě nemýlí. V roce 1989 začali odstraňovat nástražné bomby v Afghánistánu a stále nejsou u konce. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek