Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrtvých po útoku v Damašku je už 74. Je to jeden z nejhorších atentátů ve městě za poslední roky

Mrtvých po útoku v Damašku je už 74. Je to jeden z nejhorších atentátů ve městě za poslední roky

K sobotnímu dvojitému atentátu proti šíitským poutníkům v Damašku, se podle agentury Reuters přihlásila koalice Tahrír aš-Šám, jež sdružuje skupiny s vazbami na teroristickou organizaci Al-Káida. Exilová skupina syrských ochránců lidských práv mezitím oznámila, že mrtvých je podle jejích zdrojů nejméně 74, včetně osmi dětí.

Většinu obětí tvořili iráčtí poutníci, ale zahynuli také syrští civilisté a vládní vojáci, dodali pozorovatelé.

Koalice Tahrír aš-Šám v prohlášení podle Reuters uvedla, že útok spáchali dva její sebevražední atentátníci. Cílem měly být „provládní a íránské milice“.

Čin byl podle radikálů vzkazem Íránu, který patří mezi hlavní podporovatele syrského prezidenta Bašára Asada. Teherán podle koalice Tahrír aš-Šám podporuje Asadovu „tyranskou vládu“.

Útočníci se odpálili v damašské čtvrti Báb Musála. Útok se stal poblíž šíitských svatyň a byl jedním z nejkrvavějších v syrské metropoli za posledních šest let.

Podle arabské televize Majádín byly při explozích zasaženy autobusy, které vezly šíitské poutníky na hřbitov Báb as-Saghír. Nálože vybuchly u tohoto hřbitova, který je jedním z nejstarších v Damašku a na němž jsou pohřbeni šíitští náboženští představitelé. Hřbitov leží jižně od historické části Damašku a podle stanice Majádín patří oblast v jeho okolí k dobře střeženým.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek