Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mugabe odstoupil. Hluboká krize v Zimbabwe je v novém kole

Mugabe odstoupil. Hluboká krize v Zimbabwe je v novém kole

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe písemně rezignoval. Podle BBC o tom informoval šéf tamního parlamentu s odkazem na list zaslaný 93letou hlavou státu. V hluboké krizi, ve které se Zimbabwe v posledním týdnu ocitá, se jedná o další překvapivý zvrat.

Mugabe, který zemi vládne od roku 1980 dosud svévolný odchod z funkce odmítal. Parlament proto dnes zahájil proces jeho odvolání. Procedura se po Mugabeho kroku zastavila.

Po zveřejnění zprávy o rezignaci Mugabeho začala část parlamentu slavit, jak dokládají snímky na sociálních sítích. Státní televize naopak vysílala běžný program o zemědělství.

Zimbabwe
Zemi řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize. Potýká se s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

Mugabeho abdikaci oznámil předseda Národního shromáždění Jacob Mudenda poté, co od odstupujícího prezidenta obdržel rezignační dopis. Následně oznámil, že se nyní vedou přípravy k zvolení nové hlavy státu. Podle Mudendy by nový prezident měl být ve funkci do středy. Mugabe ve svém dopise se prý nezmínil o tom, kdo jej v čele země nyní zastupuje.

Prezidenta dříve vyzval k rezignaci i jím sesazený viceprezident Emmerson Mnangagwa, jehož odvolání vyvolalo současnou krizi. O té jedná v Angole mimořádný summit Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC).

Před parlamentem demonstrovaly za ukončení Mugabeho vlády tisíce lidí. Protestující oslovil vůdce opozice Morgan Tsvangirai, jenž se nedávno vrátil ze zahraničí. Vyzval všechny, aby pomohli prosadit svobodné volby, informovala agentura AP.

Armáda i vládnoucí strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) si ale za nového prezidenta přeje zřejmě Mnangagwu. O něm se jako o Mugabeho nástupci hovořilo už dříve. Je populární mezi generály, kteří minulou středu de facto převzali moc. Od té doby drží vojáci Mugabeho i některé ministry v domácím vězení.