Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Můj otec byl špion v boji proti Sovětském svazu, přiznává Američanka. Trauma měl až do smrti

Můj otec byl špion v boji proti Sovětském svazu, přiznává Američanka. Trauma měl až do smrti

Napětí mezi Ruskem a Spojenými státy v posledních letech sílí, podle dcery amerického špiona by se však svět měl blížící se další studené válce vyvarovat. Její otec si totiž jako špion CIA odnesl z operací proti Sovětskému svazu trauma do konce života a není jediný – psychickými problémy trpí i řada dalších pracovníků americké zpravodajské služby, jejich příběhy se však dostanou na veřejnost jen výjimečně. Jaký je ten Paula Dillona?

Evě Dillonové bylo 17 let, když na veřejnost unikla informace, že je její otec Paul Dillon důstojníkem CIA. Do osudného léta 1975, kdy jeden z bývalých špionů napsal knihu odkrývající operace CIA i identitu jejích pracovníků, ona i jejích šest sourozenců všem říkali, že otec pracuje pro ministerstvo zahraničí. Po odhalení, které je jakousi kauzou WikiLeaks sedmdesátých let, ale celá rodina musela s pravdou ven. O příběhu jejího otce infomoval server Daily Beast

Během kariéry amerického špiona v období studené války zažil Paul Dillon hodně. Mezi nejsilnější zážitky však patří polovina srpna 1961, kdy v Berlíně v podstatě přes noc vyrostla nechvalně známá Berlínská zeď. „Měli jsme v Berlíně 180 důstojníků a nepředvídali jsme, že zde bude zeď vystavěna. Mysleli jsme, že nás vyhodí, protože 180 chlapů o zdi vůbec nevědělo,“ řekl Evě Dillonové kolega jejího otce Gus Hathaway.

Zatímco CIA se tehdy snažila vyrovnat se ztrátou svých zdrojů a agentů, kteří zůstali odřízlí za bariérou vystavěnou sovětskými vojáky, obyvatelé západního Berlína měli strach o své příbuzné a přátelé, kteří také zůstali na druhé straně.

Spolu s Hathawayem v Berlíně působil i otec Dillonové. V rámci operace REDSOX trénoval sovětské uprchlíky, kteří se měli vrátit zpět do východního bloku, aby zde pracovali jako agenti v utajení. Trávil s nimi dlouhé měsíce, během kterých získal jejich důvěru, když ale byli jako parašutisti vysazeni v Sovětském svazu, zmizeli. V pozdější zprávě CIA se Dillonová dočetla, že byl její otec ze ztráty zdrcený. Vyšlo také najevo, proč Dillonovi odchovanci zmizeli – stali se oběťmi britského špiona, který přes 25 let pracoval pro Sovětský svaz.

S podobnými psychickými problémy se podle Dillonové potýkalo velké množství špionů, o jejichž příbězích se však veřejnost většinou nedozví. CIA a média totiž obvykle informují o nepovedených operacích, ale o tom, co prožívali agenti v terénu, se píše jen málokdy. Špionů, kteří během operací někoho ztratili, se přitom do konce života musejí vyrovnávat s různými úrovněmi traumatu.

Jako dcera důstojníka, který si z tajných operací do dalšího života odnesl psychické problémy, které s ním prožívala celá rodina, Dillonová varuje před další studenou válkou. Napětí mezi Spojenými státy a Ruskem totiž v poslední době sílí.

Vztahy mezi Moskvou a západními státy se propadly pod bod mrazu po anexi Krymu v roce 2014, následkem které vzrostly i obavy z ruské hrozby také v baltských zemích. Těm se rozhodlo jít na pomoc NATO, působení vojáků Severoatlantické aliance nedaleko ruských hranic však Kreml pochopitelně špatně nese. Napětí mezi USA a Ruskem navíc v posledních měsících stoupá také kvůli podezření o vazbách Donalda Trumpa na Kreml a možnému ovlivňování amerických prezidentských voleb. Poslední vývoj tak podle Dillonové může vést k další studené válce, které se dá zabránit jen otevřeným diplomatickým dialogem.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek