Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž zažil na policii peklo a záhadně zemřel při výslechu. Kauza teď otřásá vládou

Muž zažil na policii peklo a záhadně zemřel při výslechu. Kauza teď otřásá vládou

Další spory mezi polskou vládou a opozicí vyvolala aféra, kterou v těchto dnech řeší polská policie. Šéf policejního sboru ve Vratislavi byl odvolán poté, co se na veřejnost dostal případ mladého muže, který zemřel násilnou smrtí v době výslechu. Opoziční politici požadují zřízení zvláštní parlamentní vyšetřovací komise a volají po odstoupení ministra vnitra. Podle ministra šlo pouze o selhání vratislavských policistů.

Televize TVN přinesla minulý týden reportáž o smrti pětadvacetiletého Igora Stachowského. Mladíka zadrželi přesně před rokem policisté v centru Vratislavi, protože byl podle reportérů podobný jistému hledanému člověku.

Stachowski byl podle všeho pod vlivem nespecifikované návykové látky a zadržení se bránil, policisté proto použili elektrický paralyzér. V reportáži je mimo jiné vidět, jak bezmocný spoutaný mladík leží na zemi na toaletě policejní stanice a muži zákona na něj opět používají zmíněnou zbraň. Podle televize jej bili, ačkoli byl ve zjevně špatném fyzickém stavu.

Ministr vnitra Mariusz Blaszczak reagoval na reportáž odvoláním ředitele policie ve Vratislavi a jeho náměstka. O místo přišel i policista, který používal proti Stachowskému paralyzér. Vedení polské policie se za čin veřejně omluvilo.

Podle polské opozice však případ ukazuje na rostoucí používání nepřiměřené síly ze strany policistů, které vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) toleruje. „Je to důkaz faktu, že polská prokuratura po čistkách provedených ministrem (spravedlnosti Zbigniewem) Ziobrem, po stranickém obsazení, po převzetí, jednoduše nefunguje,“ řekla poslankyně opoziční strany Moderní Kamila Gasiuková-Pihowiczová s odkazem na obsazení ministerstva spravedlnosti i generální prokuratury podle stranického klíče.

Zákonodárci nejsilnější opoziční formace Občanská platforma (PO) dali podnět ke vzniku zvláštní parlamentní komise, která má případ a možná další policejní provinění vyšetřit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek