Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muže s platnou letenkou brutálně vyvlekli z letadla a zranili. Teď se s aerolinkami dohodl na vyrovnání

Muže s platnou letenkou brutálně vyvlekli z letadla a zranili. Teď se s aerolinkami dohodl na vyrovnání

Případ doktora Davida Dao na začátku měsíce přitahoval celosvětovou pozornost. Ačkoli měl platnou letenku, byl brutálně vyveden z letadla společnosti United Airlines a utrpěl při tom zranění. Ťeď se se společností dohodnul na mimosoudním vyrovnání.

Letecká společnost nejspíše udělala definitivní tečku za skandálem, který 9. dubna obletěl celý svět. Aféra začala, když v přeplněném letadle na lince Chicago-Louisville bylo obsazeno příliš mnoho míst a společnost chtěla dát na poslední chvíli přednost své posádce mimo službu, která druhý den opět nastupovala na směnu.

Kvůli tomu však museli čtyři cestující stroj opustit. David Dao, jeden z vybraných smolařů, se ale odmítl svého místa vzdát, a proto jej letištní ochranka z letadla vyvlekla. Nepočínala si však ani trochu vybíravě – Dao během incidentu přišel o dva zuby, utrpěl zlomeninu nosu a byl celý zakrvácený.

1080p 720p 480p 360p 240p

„Ředitel United Airlines slíbil, že celou situaci napraví a tak se také stalo,“ uvedl po ohlášní vyrovnání Daův právník Thomas Demetrio. „Navíc k finančnímu odškodnění přiznaly United Airlines za incident plnou zodpovědnost a nesnažili se ji tak svalit na třetí stranu – včetně města Chicago. Za tuto ukázku korporátní zodpovědnosti aerolinkám tleskám,“ dodal právník. Výše odškodnění nebyla zveřejněna.

A letecká společnost si z incidentu vzala ponaučení. Firma totiž oznámila, že nabídne až deset tisíc dolarů jako kompenzaci těm pasažérům, kteří se v případě přeplněného letu dobrovolně vzdají svých sedadel. Na některé lety také bude prodávat méně letenek. Aerolinky se tímto oznámením snaží napravit svou pošramocenou pověst, která se podepsala i na poklesu hodnoty akcií firmy. 

Někteří analytici ve vztahu s tímto skandálem upozorňují na naprosto tragicky nezvládnuté PR firmy, které mohlo celé kauze lehce předejít.