Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

My neodstoupíme! Rusko a Čína slíbily, že se budou držet klimatické dohody

My neodstoupíme! Rusko a Čína slíbily, že se budou držet klimatické dohody

Rusko a Čína dnes uvedly, že neodstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu. Reagovaly tím na čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že Spojené státy se ze stávající dohody stahují a chtějí vyjednat nové podmínky. Poradce Kremlu Andrej Bělousov nicméně prohlásil, že podle jeho názoru je pařížská dohoda bez americké účasti nerealizovatelná. Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera nelze v přechodu k nízkouhlíkové ekonomice zařadit zpátečku a není možné zvrátit klimatickou dohodu z Paříže. 

„Rozhodli jsme se ke klimatické dohodě připojit a myslím si, že toto rozhodnutí nebudeme měnit,“ prohlásil dnes místopředseda ruské vlády Arkadij Dvorkovič.

Také Čína, která patří s USA k největším znečišťovatelům ovzduší na světě, dnes slíbila, že „dodrží svůj závazek a bude bojovat proti klimatickým změnám“.

„Pařížská dohoda je nejširší dohodou mezinárodního společenství v oblasti ochrany životního prostředí. Účastníci dohody by si měli vážit tohoto výsledku, k němuž nebylo snadné dospět,“ řekla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

Poradce Kremlu Andrej Bělousov nicméně později řekl novinářům, že podle jeho názoru je pařížská dohoda bez účasti Američanů nerealizovatelná. „Je jasné, že bez účasti Spojených států je pařížská dohoda nerealizovatelná, protože USA jsou jedněmi z největších producentů emisí,“ konstatoval Bělousov. Ruské plány ale nezávisejí na rozhodnutí druhých, včetně Spojených států, dodal.

Podle Junckera to nyní budou Evropská unie a Čína, které svým společným postupem nabídnou podnikům, investorům a výzkumníkům v Evropě, Číně i jinde ve světě jistotu potřebnou k vybudování globální nízkouhlíkové ekonomiky. „A je to prohlášení k celému světu - v přechodu k nízkouhlíkové ekonomice nelze zařadit zpátečku, není možné zvrátit klimatickou dohodu z Paříže,“ řekl Juncker.

Jedním z výstupů dnešní vrcholné čínsko-unijní schůzky v Bruselu by podle diplomatů měl být společný dokument potvrzující odhodlání obou stran dohodu z Paříže dál plnit.

Evropská unie už ve čtvrtek večer uvedla, že Trumpova rozhodnutí lituje, je ale připravena ujmout se při dalším prosazování celosvětové klimatické dohody z roku 2015 vůdčí role s novými partnery.

Předseda Evropské komise se dnes také zmínil o čínsko-evropské spolupráci při boji proti kybernetickým útokům či o společné snaze prosadit udržitelný růst světového hospodářství. „EU a Čína se společně zasazují o mezinárodní řešení,“ dodal Juncker s tím, že nikde to není potřeba více, než právě při plném prosazení pařížské dohody o ochraně klimatu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek