Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na policistu před katedrálou Notre Dame útočil terorista oceněný Evropskou unií. Získal cenu za boj proti diskriminaci

Na policistu před katedrálou Notre Dame útočil terorista oceněný Evropskou unií. Získal cenu za boj proti diskriminaci

Terorista Farid Ikken, který ve jménu Islámského státu útočil před francouzskou katedrálou Notre Dame, získal jako novinář ve Švédsku cenu Evropské unie za boj proti diskriminaci. Porotci ocenili jeho práci o azylantech, "pro něž není dostupná zdravotní péče a proto končí na ubytovnách". Informoval o tom server Daily Mail. 

Před pár dny útočil kladivem na policisty před katedrálou Notre Dame, v roce 2009 však vystupoval v úplně jiné roli - jako novinář zabývající se migrací získal cenu Národní novinářské ocenění proti diskriminaci. „Je povzbuzující vidět, kolik pozornosti je věnováno tématům diskriminace a diverzity,“ říkal Ikken po obdržení ceny.

Alžířan Farid Ikken tehdy pracoval ve Švédsku, odkud psal pro různé deníky a servery, mezi nimi i pro internetový deník Bejaia-today. Když na sociální síti popisoval svou práci, uvedl, že „dva roky vedl malý tým dvou novinářů, dvou freelancerů a jednoho překladatele“.

„Mou hlavní pracovní náplní bylo zajišťovat, že obsah našich internetových stránek bude neustále aktuální, rovněž jsem editoval materiál, který mi poslali naši novináři či korespondenti,“ říká ke svým civilním pracovním povinnostem terorista na sociální síti LinkedIn.

Před dvěma dny však Ikken ukázal světu svou odvrácenou tvář. U turisticky vyhledávané katedrály Notre Dame totiž s kladivem v ruce a noži v pohotovosti zaútočil na policisty s jediným úmyslem – zabíjet. „Za Sýrii,“ řval, co mu hrdlo stačilo. Jeho úmysly mu naštěstí zhatili připravení strážci zákona, kteří teroristu přemohli, a ten je tak nyní je se střelnými zraněními v nemocnici.

Francouzská policie mezitím prohledala jeho dům na pařížském předměstí, kde nalezla videonahrávky, kde přísahá věrnost Islámskému státu. Přestože Ikken nebyl dříve trestán, na internetových fórech pravidelně vyjadřoval svůj zájem o džihád, uvedl Daily Mail. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek