Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Náctiletí, kteří váží jen 15 kilo. V běloruských sirotčincích došly peníze na jídlo pro děti

Náctiletí, kteří váží jen 15 kilo. V běloruských sirotčincích došly peníze na jídlo pro děti

Brutálně podvyživené děti objevili novináři nedávno v běloruských sirotčincích. V zařízeních se nacházeli teenageři, kteří vážili 15 kilo, a jedna dvacetiletá dívka dokonce měla jen 11,5 kila. Veřejnost viní vedení ústavů z nehorázného zanedbání péče. Ředitelé sirotčinců se ale brání, že nemají finance na speciální výživu.

Zařízení, ve kterých byly podvyživené děti, podle webu The Guardian často poskytují ubytování těm, které matky odložily ihned po porodu. U řady z nich se objevují mentální hendikepy, které jim nedovolují normálně fungovat, proto tráví většinu času v posteli. Jejich svaly tak ale mizí a jak přesně poznamenala ředitelka jednoho ústavu Ella Borisová, mnozí z nich nikdy nechodili a jejich končetiny připomínají párátka obalená kůží. Bez speciální výživy se podle ní nikdy sami nepostaví na nohy.

Ve stavu na pokraji smrti z podvýživy odpovědné úřady nalezly v několika zařízeních asi 100 dětí. Závěry vyšetřování zatím ukazují, že dospívající se do katastrofálního stavu dostali kvůli zanedbání péče a špatné výživě. Někteří ředitelé ústavů už přišli o místo, přestože se bránili, že zhoršení zdravotního stavu dětí způsobují hlavně jejich psychické problémy.

Kauza s nedostatkem výživy vyšla najevo, když pediatr jednoho z ústavů pozval novináře na dobročinný turnaj ve fotbale, aby zařízení vydělalo nějaké peníze na speciální výživu pro své chovance. Fotografie zubožených dětí se pak brzo objevily v médiích a strhly vlnu zájmu úřadů, které začaly vyšetřovat, jak je možné, že se děti dostaly do takového stavu.

Sirotčince se brání, že některé z dětí jednoduše ani nedokážou přijímat normální stravu a na tu speciální nejsou finance. „Někteří u nás pravděpodobně zůstanou do konce života. Rodiče je odložili hned po porodu, jsou mentálně hendikepovaní, mnoho z nich prodělalo obrnu,“ vysvětluje ředitelka jednoho zařízení pro opuštěné děti Marina Fedorenchikova.

Tam, kde pečovatelé začali dávat chovancům speciální stravu, pozorovali určité zlepšení. Lékaři přípravek s vysokou energetickou hodnotou museli ale formálně předepisovat na jméno zařízení a až po tom, co dítě komplexně vyšetřila nemocnice. A to se údajně nestává. Nemocnice prý nechtějí věnovat čas dětem, které podle nich nemají budoucnost. A podobně to může být i se snahou zaměstnanců zařízení.

Úspěch totiž možná tkví ve změně přístupu k malým chovancům. „Dáváme jim jídlo, obstaráváme je, ale chováme se k nim jako k rostlinám,“ popisuje běžnou praxi péče bez emocí ředitelka dětského hospicu Anna Gorchakova.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>