Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nad zakladatelem Wikileaks se stahují mračna. Favorit na ekvádorského prezidenta mu chce zrušit azyl

Nad zakladatelem Wikileaks se stahují mračna. Favorit na ekvádorského prezidenta mu chce zrušit azyl

Zakladatel serveru Wikileaks Julian Assange se bude po pěti letech možná muset stěhovat z ekvádorské ambasády v Londýně. Bankéř Guillermo Lasso, který má velkou šanci stát se v květnu novým prezidentem Ekvádoru, chce po nástupu do nejvyššího úřadu jeho politický azyl ukončit.  Lasso to řekl ve čtvrtečním rozhovoru, z něhož dnes citovala agentura Reuters. První kolo prezidentských voleb se v Ekvádoru koná tuto neděli. 

„Ekvádor nemá co utrácet za ochranu někoho, kdo zveřejnil důvěrné informace," řekl Lasso, který ve volbách kandiduje za koalici pravicových a středopravých stran Aliance pro změnu. Dodal, že Assange vyzve k opuštění ambasády v Londýně nejpozději do 30 dnů po začátku své vlády.

Australan Assange se pobytem na ekvádorské ambasádě v Británii snaží zabránit svému vydání do Švédska kvůli obvinění, že se v roce 2010 dopustil znásilnění. To odmítá a tvrdí, že se obává vydání ze Švédska do USA kvůli trestnímu vyšetřování činnosti WikiLeaks.

Poslední průzkumy dávají jedenašedesátiletému ekonomovi Lassovi v prvním kole asi 21 procent hlasů, skončit by měl na druhém místě za kandidátem vládní strany Lenínem Morenem (63). Tomuto bývalému viceprezidentovi z let 2007 až 2013 by mělo v prvním kole dát hlas asi 32 procent z 12,8 milionu voličů. 

K vítězství v prvním kole voleb je v Ekvádoru potřeba 40 procent hlasů a desetiprocentní rozdíl od druhého kandidáta, proto se bude zřejmě konat 2. dubna druhé kolo. V něm se podle očekávání expertů spojí opoziční voliči ostatních kandidátů proti Morenovi, takže Lasso by měl vyhrát. Do úřadu nový prezident nastoupí 24. května.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek