Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nafukovací Evropa. Navzdory migrační krizi EU loni udělila azyl dvojnásobnému počtu běženců

Nafukovací Evropa. Navzdory migrační krizi EU loni udělila azyl dvojnásobnému počtu běženců

Státy Evropské unie poskytly loni azyl více než dvojnásobnému počtu uprchlíků než v roce 2015, oznámil Eurostat. Azyl podle něj získávali především uprchlíci ze Sýrie a Iráku. Členské země zároveň přijaly 14 000 uprchlíků z jiného členského státu, ti ale nejsou v azylové statistice zahrnuti. Počet udělených azylů rostl, i když běženců přicházelo méně – může za to mimo jiné zdlouhavost celé úřední procedury.

V roce 2016 získalo právní ochranu v zemích EU přes 770 000 uprchlíků, zatímco o rok předtím to bylo asi 330 000 běženců, uvedl Eurostat. Nejvíce žádostí - přes 445 000 - kladně vyřídilo Německo, což je třikrát více než v roce 2015. S velkým odstupem pak následují Švédsko (69 350), Itálie (35 450) a Francie (35 170).

Česká republika podle Eurostatu poskytla v roce 2016 azyl mimo jiné 150 Iráčanům, 95 Syřanům a 50 Ukrajincům. Slovensko podle provizorních dat přijalo 150 Iráčanů, 15 Afghánců a pět Syřanů. V kolonce pro uprchlíky přesídlené z jiné členské země je u obou států nula.

Celá EU zaznamenala od roku 2015 do roku 2016 podle evropské pohraniční agentury Frontex pokles počtu migrantů. Růst počtu lidí, kteří v unii získali azyl, tak může být podle agentury Reuters zčásti vysvětlen zdlouhavostí azylového řízení.

Více než polovina uprchlíků, kteří ve zmíněném období získali v některé z unijních zemí ochranu, pocházela ze Sýrie. Devět procent bylo Iráčanů a devět procent Afghánců, dodal Eurostat v tiskové zprávě. Syřané také měli největší šanci azyl získat, úřady vyřídily kladně 98 procent jejich žádostí. Následovali Eritrejci a osoby bez státní příslušnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek