Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nahoře luxus, dole strašná bída. Pekingská rezidence ubytovala stovky migrantů ve sklepech bez oken

Nahoře luxus, dole strašná bída. Pekingská rezidence ubytovala stovky migrantů ve sklepech bez oken

Luxusní rezidence v čínském Pekingu mají i svoji odvrácenou tvář. V jejich sklepeních nachází bydlení migranti, kteří do metropole přijeli za prací. Často žijí v děsivých podmínkách jednolůžkových pokojů bez oken. Možná byste čekali zásah úřadů. ty ale teď jenom prošetřují, jestli je vše legální.

Julong Gardens patří mezi luxusní pekingské rezidence. O to větší překvapení pro místní bylo, když v ní najednou viděli lidi, kteří by si tak drahé bydlení nemohli dovolit. Mezi nimi byli převážně dělníci, kteří do Pekingu přijeli pracovat z jiných částí země.

Po ekonomických reformách v 70. a 80. letech, které otevřely čínský trh západu, přilákal ekonomický růst do velkých měst značné množství lidí. Mzdy dělníků ale nedostačovaly na slušné bydlení, a tak vznikaly levnější alternativy v často děsivých podmínkách.

Právě levné bydlení v podzemí Julong Gardens stojí za na první pohled nepravděpodobnými nájemníky. Zatímco nad zemí se tyčila budova poskytující jedny z nejatraktivnějších pekingských bytů, pod povrchem našlo domov dalších 400 lidí.

Bydleli ve 140 jednolůžkových místnostech s kuchyní a kuřárnou. Naopak chyběla okna. Podzemní byty vlastnila vláda. Ta je ale podle státního rádia v určitý moment začala pronajímat.

Sklepní byty bez oken nyní zaměstnávají čínské úřady. Inspektoři se paradoxně chtějí dopátrat toho, jestli je bydlení v takových podmínkách legální. Obyvatelé Julong Gardens ale „podzemní“ spolubydlící děsí. Bojí se o své bezpečí. Noví obyvatelé totiž ve sklepech například vaří na plynových nádobách, což lidem v luxusu nahoře na klidu rozhodně nepřídá.