Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Najděte si svého esesáka. Poláci zveřejnili seznam dozorců z Osvětimi

Najděte si svého esesáka. Poláci zveřejnili seznam dozorců z Osvětimi

Polský Institut národní paměti (IPN), který se věnuje vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, zveřejnil na internetu seznam dozorců v německém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim, který čítá 8500 jmen. Podle expertů jde o první takovou databázi v Polsku a zřejmě i na světě.

"Začínáme od Osvětimi, ale budeme se věnovat i dalším táborům," přislíbil šéf IPN Jarosław Szarek, který označil dnešek za historický den. Posádku esesáků v Osvětimi se podle něj povedlo dát dohromady i díky tomu, že IPN disponuje vlastními prokurátory. Údaje o dozorcích jsou podle něj i odpovědí na mylná tvrzení o "polských koncentračních táborech". Ve skutečnosti šlo o nacistické tábory v okupovaném Polsku, respektive Osvětim byla za války přičleněna k Německu.

 

"Tato databáze je výsledkem dlouholetého bádání. Němci nařídili vězňům spálit dokumenty o táboře. Je jistým paradoxem, že v současnosti máme více seznamů obětí než dokumentů o katech," uvedl ředitel osvětimského muzea Piotr Cywiński.

V databázi figuruje 8500 jmen esesáků, kteří v táboře působili od jeho vzniku do likvidace. "Několik desítek těchto lidí stále žije," poznamenal list Gazeta Wyborcza.

 

Databáze je výsledkem vyšetřování obnoveného komisí pro stíhání zločinů proti polskému národu v roce 2011 na základě práce profesora Aleksandra Lasika. Tomu se podařilo shromáždit údaje o 25 000 esesácích působících v koncentračních táborech v letech 1939 až 1945.

Posádka Osvětimi čítala v různých obdobích od několika stovek až po 4480 esesáků a 71 dozorkyň v lednu 1945, kdy tábor evakuovali před blížící se sovětskou armádou. Po válce jich bylo odsouzeno necelých 12 procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek