Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nálepka „zahraniční agent“ pro další ruské médium. Redaktoři nesmějí pracovat v Kongresu

Nálepka „zahraniční agent“ pro další ruské médium. Redaktoři nesmějí pracovat v Kongresu

Společnost RIA Global se v USA zaregistrovala jako zahraniční agent. Ruská mediální firma se zabývá tvorbou zpravodajství pro ruskou propagandistickou rozhlasovou stanici Sputnik, informovalo americké ministerstvo spravedlnosti. Musí tak používat v USA označení zahraniční agent jako čtvrtý ruský subjekt.

Zákon o zahraničních agentech, tedy subjektech financovaných cizí vládou, platí v USA už od 30. let minulého století, v Rusku obdobné ustanovení vstoupilo v platnost před pěti lety. V obou zemích se označení přiděluje selektivně a je vnímáno hanlivě. Ve Spojených státech fungování postižených médií významněji nepostihuje, i když jejich redaktoři například nesmějí pracovat v americkém Kongresu.

Společnost RIA Global americká justice vyzvala k registraci za zahraničního agenta loni v listopadu. Ve složité struktuře ruských státních médií je firma napojena na holding Rossija Segodňa vytvořený před pěti lety a přímo řízený ruskou vládou.

Kromě RIA Global se v USA jako zahraniční agent musejí prezentovat společnosti Reston Translator, T&R Productions a RTTV America, které ve Spojených státech šíří programy rozhlasové stanice Sputnik a ruské televize RT.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek