Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nálety na severu Sýrie zabily přes dvacet civilistů, včetně dětí. Na svědomí je zřejmě mají Spojené státy

Nálety na severu Sýrie zabily přes dvacet civilistů, včetně dětí. Na svědomí je zřejmě mají Spojené státy

Při bombardování severosyrské vesnice ovládané radikály z organizace Islámský stát (IS) zemřelo dnes 23 civilistů, včetně osmi dětí. Informovala o tom exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle ní je za náletem zřejmě mezinárodní koalice v čele s USA, která pomáhá syrským povstalcům v boji proti IS. Mluvčí koaličních jednotek dnes také potvrdil dřívější informace z médií, že USA vyslaly do Sýrie dočasně asi 400 dalších vojáků.

Nálety zasáhly obec Matab po půlnoci a pravděpodobně je provedla mezinárodní koalice vedená Washingtonem," řekl agentuře AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Obec Matab leží asi 55 kilometrů jihovýchodně od Rakky a poblíž klíčové silnice spojující města Rakka a Dajr az-Zaur. Právě Rakka, poslední významná bašta IS v Sýrii, je nyní cílem syrských povstalců a mezinárodní koalice.

Ofenzivu za znovudobytí Rakky zahájily jednotky Demokratických sil Sýrie(SDF) s koalicí v listopadu. K městu postupují z několika směrů. V pondělí odřízly islamistům poslední pozemní únikovou silnici z města, což mluvčí SDF označil za velké vítězství. Dodal ale, že boje budou ještě tvrdé. USA odhadují, že v Rakce je ještě asi 4000 džihádistů a na 200.000 obyvatel.

SDF jsou aliancí kurdských a arabských bojovníků, jejich hlavní složku tvoří kurdské milice YPG. Právě kvůli nim roste na severu Sýrie v posledních týdnech napětí mezi nimi a Tureckem, které v oblasti rovněž operuje, ale YPG označuje za teroristickou organizaci".

V rámci SDF působí asi pět set členů amerických speciálních jednotek. Tento týden přinesl list The Washington Post informaci, že USA posílají do bojů o Rakku dělostřeleckou baterii své námořní pěchoty. Podle amerického deníku bylo nasazení dělostřelecké baterie v plánu už nějakou dobu, a nejde tak o součást záměru nového prezidenta Donalda Trumpa, který stanovil boj proti IS za jednu ze svých priorit.

Mluvčí koaličních jednotek americký plukovník John Dorrian dnes potvrdil dřívější informace tisku o tom, že USA poslaly do Sýrie další vojáky. "Bavíme se o dalších asi 400 vojácích, kteří tam budou nasazeni dočasně," řekl Dorrian. Zdůraznil, že budou pomáhat SDF a nebudou v první linii. Podle Dorriana přijely jednotky do Sýrie v několika předchozích dnech" a zahrnují dělostřelectvo námořní pěchoty a elitní jednotky (Rangers).

Pentagon tento týden také oznámil, že poslal jednotky k městu Manbidž, aby tam pomohly uklidnit napětí. Toto město dobyly z rukou IS jednotky SDF loni v létě. Zájem o něj má ale Turecko, které operuje na severu Sýrieod loňska, aby zamezilo většímu vlivu Kurdů na severu Sýrie u hranic s Tureckem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek