Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí na Blízkém východě houstne. Saúdská Arábie vyzvala občany, aby se rychle vrátili z Libanonu

Napětí na Blízkém východě houstne. Saúdská Arábie vyzvala občany, aby se rychle vrátili z Libanonu

Saúdská Arábie varovala své občany, aby nejezdili do Libanonu a požádala ty, kteří v zemi žijí nebo tu jsou na návštěvě, aby se okamžitě vrátili domů. Výzva saúdskoarabským občanům je dalším symbolem rostoucího napětí, ke kterému došlo po sobotní rezignaci libanonského premiéra Sa’ada al-Harírího. Podle expertů rezignace – možná zcela nedobrovolná – prohloubí dlouhodobou nenávist a rivalitu mezi šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábií, která by mohla vyústit v zástupný konflikt právě na území Libanonu.

Saúdskoarabské ministerstvo dnes prostřednictvím oficiální zpravodajské agentury napsalo, že „kvůli okolnostem v Libanonské republice království žádá své občany“, kteří se tam nacházejí, aby zemi neprodleně opustili.

Prohlášení přišlo poté, co nejmenovaný libanonský vládní zdroj agentuře Reuters sdělil, že podle libanonských představitelů je sunnitský premiér Harírí zadržován v Saúdské Arábii, odkud také v sobotu oznámil svou rezignaci, a budou se ho za pomoci dalších arabských zemí dostat zpět do vlasti. Vedení Saúdská Arábie, která má s rodinou Harírího velmi dobré vztahy, však takové nařčení popírá.

Nečekaná rezignace ale přiživuje spekulace, podle kterých se Harírí ocitl uprostřed boje regionálních mocností Saúdské Arábie a Íránu. Když svůj krok odůvodňoval, řekl, že se bojí o svůj život a že v Libanonu vládne atmosféra podobná té, v níž byl zavražděn jeho otec Rafík Harírí. Vražda se tehdy připisovala kruhům napojeným na Sýrii, což je hlavně šíitský Hizballáh. Tuto organizaci podporuje Írán a společně bojují na straně syrské vlády v Sýrii. Podle Saúdské Arábie však šíitský Hizballáh ovládl politický systém v Libanonu.

Harírí zprávy o svém nedobrovolném pobytu v Saúdské Arábii veřejně nepopřel. V rezignačním projevu, který učinil ze Saúdské Arábie, ale kritizoval Hizballáh a Írán. „Libanon povstane jako v minulosti. Odřízneme všechny ruce, které u nás nemají co dělat,“ prohlásil Harírí v televizním projevu, během kterého rezignoval.

Jak už INFO.CZ psalo, tato rétorika může například podle komentátora Amína Muhammada Hably z al-Džazíry znamenat jistý stupeň přípravy na válku. Napětí je cítit také z prohlášení izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana, který po Sa’adově rezignaci potvrdil připravenost izraelské armády postavit se v případě nutnosti Íránu a jeho spojencům.