Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napojení Trumpa na FBI? Přibývají další fakta

Napojení Trumpa na FBI? Přibývají další fakta
 

Tvrzení Demokratické strany, že prezidentský kandidát Republikánské strany Donald Trump má za zády Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nemusí být tak daleko od pravdy, jak se za začátku zdálo. Jen několik dní před volbami, v nichž se rozhodne o nové hlavě Spojených států, unikají z FBI další a další informace, které vyznívají vůči demokratické kandidátce Hillary Clintonové velmi nelichotivě.

Její volební tým tak už před několika dny zaútočil na ředitele agentury Jamese Comeyho za jeho prohlášení, že agenti zkoumají další tisíce e-mailů, které byly odeslány ze soukromé e-mailové adresy Clintonové v době, kdy vedla diplomacii. Šéf FBI se prý tím, že vypouští informace o nových e-mailech Clintonové jen pár dní před volbami, vměšuje do jejich průběhu. E-maily navíc našla agentura v počítači exmanžela poradkyně demokratické kandidátky Anthonyho Weinera. Jeho jméno v USA zrovna nepatří mezi ta, se kterými by chtěla být Clintonová spojována, popsal magazín Slate. FBI také pouhý týden před volbami zveřejnila dokumenty z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti prezidenta Billa Clintona. Ten udělil v poslední den svého působení v Bílém domě pardon stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany Marcu Richovi.

Anthony Weiner
Někdejší americký kongresman Anthony Weiner odstoupil ze své funkce v roce 2011 poté, co se na něj provalil skandál, že několika ženám posílal své intimní fotografie. Podlehl tehdy tlaku Demokratické strany, šéfa Bílého domu i své tehdejší manželky, která je blízkou spolupracovnicí Hillary Clintonové. E-maily Clintonové se našly, když FBI prozkoumávala Weinerův počítač kvůli podezření, že vedl na internetu sexuálně podbarvenou komunikaci s nezletilou dívkou.

„FBI je Trumpův svět,“ citoval britský deník The Guardian jednoho z agentů FBI. I podle dalších zdrojů z agentury, s nimiž deník mluvil, existuje v FBI silná opozice proti demokratické kandidátce. Klima údajně pramení z rozčílení agentů nad rozhodnutím šéfa FBI nehnat Clintonovou kvůli používání soukromého serveru v době, kdy vedla diplomacii, před soud. Jeden z agentů dokonce uvedl, že „důvod, proč pouští informace, je ten, že jsou pro Trumpa."

Podezřením Demokratů nahrává i „expert na Trumpa“ Wayne Barrett, který v Daily Beast popsal propojení republikánského kandidáta s FBI. Asociace FBI agentů, která sdružuje kolem deseti tisíc členů, je podle něj napojená na Rudyho Giulianiho, bývalého starostu New Yorku a současného Trumpova poradce. Ten sám popsal stanici Fox News, že je ve styku s agenty, kteří jsou rozladění z faktu, že Clintonová nebyla kvůli svému neopatrnému zacházení s e-maily stíhána. O rozvířené atmosféře uvnitř FBI několikrát na stejné stanici promluvil i bývalý agent Jim Kallstrom. Jeho nadace přitom obdržela podporu od Trumpa a Trumpovy nadace.

„FBI je Trumpův svět."
agent FBI

Na druhou stranu se podle zdrojů Guardianu sice Clintonová uvnitř FBI nesetkává se sympatiemi, ale zjevná je i nekvalifikovanost a nepředvídatelnost jejího soka v prezidentském klání.

Podívejte se na poslední prezidentskou debatu Clintonové a Trumpa. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek