Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Následky výtržností ve Švédsku: Zranění utrpěl majitel obchodu i novinář. Incident vyšetřuje policie

Následky výtržností ve Švédsku: Zranění utrpěl majitel obchodu i novinář. Incident vyšetřuje policie

Předměstí švédské metropole obývané převážně migranty se v pondělí stalo dějištěm vyhroceného střetu. Policie tam přijela zadržet člověka podezřelého z drogových zločinů, do ulic ale následně vyšel dav, který začal rabovat, zapalovat auta a na strážce pořádku házel kameny. Jeden z policistů směrem ke skupině vystřelil. Nikoho nezasáhl.

Nepokoje poutají zahraniční pozornost, protože se odehrály jen dva dny po tom, co americký prezident Donald Trump pronesl svá slova na adresu švédské migrační politiky a bezpečnosti v této skandinávské zemi. Jak přesně se ale incident na předměstí Stockholmu odehrál, je stále do určité míry obestřeno nejasnostmi a policie ho chce vyšetřit.

Proti policistům stála skupina maskovaných výtržníků, strážníci v této situaci zvolili na švédské poměry nezvyklý postup. Reagovali výstražnou palbou.

Policie později konkrétně uvedla, že jeden z policistů vystřelil i do davu, což je ve Švédsku velmi neobvyklé. Žádná střelná poranění ale nebyla hlášena. Pro jiný druh zranění muselo být ošetřeno několik lidí, včetně majitele obchodu. Noc v nemocnici strávil také fotograf listu Dagens Nyheter, který vypověděl, že ho napadla skupina lidí, když na místě pracoval na reportáži.

Jak připomněl server BBC News, Švédsko bylo již v minulých letech svědky nepokojů v oblastech s početnou přistěhovaleckou populací.

Šéf Bílého domu Donald Trump vyvolal pozdvižení svým sobotním projevem na Floridě, když spojil příchod vlny migrantů do Švédska s údajným nárůstem zločinnosti v této skandinávské zemi. Mluvil přitom o incidentu z pátečního večera ve Švédsku, ačkoli tam k ničemu závažnému nedošlo.

Trump rovněž dodal, že Evropané kvůli otevřenému přijímání cizinců nyní čelí potížím, o kterých si nikdy nemysleli, že je budou mít. Zmínil se také o Bruselu, Paříži a Nice, které byly v poslední době terči teroristických útoků. Později uvedl, že svou zmínkou o Švédsku reagoval na zprávu televize Fox News, který v pátek představila nový dokument o migrantech a kriminalitě ve Švédsku.

Švédsko, které má 9,5 milionu obyvatel, bylo v roce 2015 svědkem příchodu množství migrantů. O azyl požádalo více než 162 000 lidí, téměř třetina z nich přišla ze Sýrie. S migrační vlnou se v zemi zvýšilo napětí a byly zaznamenány občasné útoky na migranty i několik demonstrací na podporu přistěhovalců nebo naopak proti nim.

Oficiální švédské statistiky neregistrují významný nárůst zločinnosti po příchodu nové vlny migrantů. Kritici ale obviňují policii, že se snaží zatajovat před veřejností zločiny údajně spáchané cizinci.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek