Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

NATO jde proti teroristům. Stává se součástí mezinárodní koalice proti IS

NATO jde proti teroristům. Stává se součástí mezinárodní koalice proti IS

Severoatlantická aliance se jako organizace stane součástí mezinárodní koalice bojující v Iráku a Sýrii s teroristickou organizací Islámský stát (IS). S rozhodnutím prezidentů a premiérů členských zemí NATO, kteří se dnes sešli v Bruselu, seznámil novináře generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Zdůraznil, že krok neznamená zapojení aliance do bojových operací, jde podle něj především o významný politický signál.

Aliance také zintenzivní podporu, kterou této široké koalici s přibližně sedmi desítkami členů, poskytuje prostřednictvím svých radarových letounů AWACS. Ty budou létat častěji také díky nové možnosti tankovat ve vzduchu.

Vstup do mezinárodní koalice proti IS, kde už jsou zapojeny všechny členské země NATO, umožní alianci být u stolu, když se rozhoduje. Krok má přispět také k lepší koordinaci snah o výcvik a rozvoj schopností irácké armády.

„S výcvikem iráckých sil budeme pokračovat. Iráčtí vojáci vycvičení NATO v likvidaci improvizovaných výbušných zařízení nyní svých schopností využívají v bitvě o Mosul,“ připomněl generální tajemník aliance.

Rozhodnutí je ale podle Stoltenberga jen částí širšího aliančního zapojení do boje s terorismem. Uvnitř struktur NATO vznikne speciální útvar, který má zajistit lepší sdílení zpravodajských informací souvisejících s teroristickými aktivitami, včetně dat o takzvaných zahraničních bojovnících. Teroristické hrozby by mělo průběžně vyhodnocovat také nové středisko vznikající u velitelství NATO v Neapoli. A aliance začne při výcviku místních sil více využívat svého velitelství pro speciální operace.

Summitu v Bruselu se poprvé jako americký prezident účastnil Donald trump. Šéf Bílého domu vyzval další členské země, aby plnily své dohodnuté finanční závazky. „Neplatí, co by měli platit na svou obranu. To není spravedlivé vůči lidem a daňovým poplatníkům v USA,“ upozornil Trump.

Mnohé z těchto zemí podle něj „dluží obrovské peníze z minulých let“. Trump poznamenal, že v minulých letech USA vydávaly na obranu víc než všechny ostatní spojenecké země dohromady. Mezi 23 členských zemí, které závazky neplní, patří i Česká republika. Summit má potvrdit odhodlání členských zemí výdaje na obranu zvýšit.

Českou republiku na summitu zastupuje prezident Zeman, který se vyslovil pro navýšení prostředků na obranu a pro konkrétní akce v boji proti terorismu. „Musíme mít nové schopnosti a metody boje proti terorismu,“ uvedl podle mluvčího Hradu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek