Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

NATO není schopné odrazit ruský útok na země východní Evropy, píše se prý v tajné zprávě Aliance

NATO není schopné odrazit ruský útok na země východní Evropy, píše se prý v tajné zprávě Aliance

V případě ruského napadení východoevropských zemí NATO by Severoatlantická aliance nebyla schopná takový útok Moskvy odrazit. Alarmující zjištění vyplývá z tajné zprávy NATO, ze které dnes cituje německý list Der Spiegel. Obsah interního dokumentu neradi uslyší hlavně v baltských zemích, kde mají z ruské agrese dlouhodobě velké obavy.

Zpráva, která hodnotí pokrok NATO v oblasti obranných schopností a odstrašování, hovoří konkrétně o takzvaných Silách rychlé reakce (NATO Response Force – NRF), které by měly být schopné okamžitě zasáhnout kdekoliv na světě.

Interní dokument ale schopnosti NFR rychle reagovat zpochybňuje a píše, že „neexistuje dostatečná jistota, že samotné reakční síly NATO budou schopné v případě potřeby rychle a – pokud to bude nutné – dlouhodobě reagovat“. Nedostatky Severoatlantické aliance přitom zpráva připisuje logistickým problémům ve východním bloku NATO a nedostatečné velitelské struktuře, která se zhoršila po konci studené války.

Odhalení zprávy přichází měsíc poté, co Rusko při hranicích zemí NATO uspořádalo strategické cvičení Západ 2017, kterého se podle Moskvy účastnilo 13 tisíc mužů, německé ministerstvo obrany přitom hovořilo až o 100 tisících vojáků ve zbrani.

Cvičení, které se konalo 14. až 20. září na území Ruska, Běloruska a Kaliningradu, nedalo spát hlavně baltským zemím. Obavy před Valným shromážděním OSN v září projevila litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, která řekla, že „Kreml nacvičuje scénář útoku na své sousedy, scénář útoku na Západ“ a varovala, že „cvičení je jedním ze symptomů neschopnosti Kremlu ovládnout svou nenávist vůči Západu“.

NATO označilo monstrózní cvičení za neprůhledné a obvinilo Moskvu z možné přípravy provokace či agrese vůči východnímu křídlu NATO, kde vzrostly obavy především po ruské anexi Krymu v roce 2014. Aliance se proto tehdy rozhodla východní křídlo posílit a na summitu NATO ve Varšavě se loni v červenci rozhodla vyslat do Polska, Pobaltí, Rumunska a Bulharska celkem čtyři prapory, a rovněž americkou obrněnou brigádu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek