Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Navalnyj věří, že proti Putinovi bude kandidovat. Opozičního předáka podpořily stovky demonstrantů

Navalnyj věří, že proti Putinovi bude kandidovat. Opozičního předáka podpořily stovky demonstrantů

Stovky příznivců ruského opozičního politika Alexeje Navalného dnes podpořily jeho kandidaturu v březnových prezidentských volbách, kde se chce postavit současnému vůdci Vladimiru Putinovi. Navalnyj získal dostatečné množství hlasů, aby se o kandidaturu mohl ucházet. Chce tak zvrátit rozhodnutí volební komise, podle které se prezidentského klání zúčastnit nemůže, protože byl odsouzen za zpronevěru a odpykává si trest, byť jen podmínečný, uvedla agentura AFP.

Asi 800 Navalného stoupenců se shromáždilo v obřím stanu v Moskvě. Vyjádření podpory na místě sledovali i zástupci volební komise. Ruské zákony vyžadují, aby prezidentského kandidáta podpořilo minimálně 500 lidí. Teprve poté následuje druhý krok, a sice sesbírání nejméně jednoho milionu podpisů, poznamenala agentura AP.

Příznivci opozičního politika se sešli i v 19 dalších městech od Vladivostoku po Petrohrad. Navalnyj dnes vyjádřil přesvědčení, že nakonec kandidovat bude. Své stoupence vyzval, aby hlasování v případě jeho neúčasti bojkotovali.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

Současný prezident Putin jde do voleb, které se uskuteční 18. března, oficiálně jako nezávislý kandidát, nicméně fakticky je kandidátem strany Jednotné Rusko. Jeho vítězství je předem jasné, neboť v průzkumech veřejného mínění má pravidelně zhruba osmdesátiprocentní podporu. Jeho protikandidáti prakticky nemají šanci na úspěch.

Kandidátem komunistické strany se stal Pavel Grudinin, o prezidentské křeslo se rovněž chtějí ucházet vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij a televizní moderátorka Xenija Sobčaková.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek