Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat po 10 letech. Tony Blair chce být vůdčím hlasem proti Brexitu. Je arogantní, zní od kritiků

Návrat po 10 letech. Tony Blair chce být vůdčím hlasem proti Brexitu. Je arogantní, zní od kritiků

Bývalý britský premiér chce, aby Britové změnili svůj názor na Brexit. Je přesvědčený, že lidé volili v referendu, aniž by věděli o dopadech odchodu z EU. Podle kritiků je Blairovo prohlášení arogantní a popírá vůli lidu. 

Labouristický politik podle stanice BBC a agentury Reuters vystoupí s projevem, v němž kromě jiného řekne, že podmínky brexitu ohrožují budoucnost Británie. Vyjádří se jménem své nové proevropské skupiny Open Britain.

„Lidé hlasovali, aniž znali skutečné podmínky brexitu. Tyto podmínky se nyní upřesnily a lidé mají právo změnit názor. Naším úkolem je přesvědčit je, aby to udělali,“ řekne prý Blair na adresu odpůrců odchodu země z unie. Podle agentury Reuters taky odsoudí to, že se vláda rozhodla k „brexitu za každou cenu“ bez ohledu na dopady pro zemi.

Při svém prvním velkém vystoupení od červnového referenda chce Blair varovat, že jednou z hrozeb spojených s brexitem je rozpad Spojeného království. Připomene, že Skotové jasně hlasovali pro setrvání v EU. Brexit v tomto autonomním regionu oživil separatistické tendence a možné budoucí skotské referendum by mohlo vyústit v osamostatnění Skotska, soudí premiér z let 1997 až 2007.

Úřad premiérky reagoval na Blairův postoj potvrzením, že vláda je „zcela odhodlána“ brexit uskutečnit. Bývalý ministr a šéf Konzervativní strany Iain Duncan Smith řekl, že Blairova slova jsou „arogantní a naprosto nedemokratická“.

Současná konzervativní premiérka Theresa Mayová je odhodlaná zahájit vyjednávání o podmínkách brexitu s evropskými partnery nejpozději koncem března. Nedávno uvedla, že chce zcela zpřetrhat dosavadní pouta včetně odchodu z jednotného unijního trhu, a dojednat nové podmínky spolupráce Londýna s EU. Zdůraznila, že je potřeba respektovat výsledek loňského referenda, a varovala politiky před narušováním procesu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek