Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečné zemětřesení. Západní pobřeží Grónska evakuovali kvůli přílivovým vlnám

Nebezpečné zemětřesení. Západní pobřeží Grónska evakuovali kvůli přílivovým vlnám

Západní pobřeží Grónska bylo částečně evakuováno kvůli velkým vlnám, jež patrně vyvolalo zemětřesení. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na policii.

„Velké vlny by mohly zasáhnout město Upernavik a okolí. Obyvatelé osady Nuugaatsiaq budou evakuováni,“ oznámila prostřednictvím facebooku policie. Podle agentury DPA zde žije okolo stovky lidí; 39 z nich bylo z ostrova, na němž osada leží, dopraveno do bezpečí na pevninu, uvedla grónská veřejnoprávní vysílací společnost KNR.

Obzvláště prudké vlny pravděpodobně vyvolalo zemětřesení o síle čtyř stupňů, k němuž došlo v sobotu večer u grónského města Uummannaq na sever od polárního kruhu, uvedla agentura AFP.

„Při zemětřesení zřejmě došlo k tektonickému zlomu, který vyvolal přívalové vlny," řekla dánské agentuře Ritzau Trine Dahlová-Jensenová, která se na kodaňském Institutu Nielse Bohra zabývá klimatem a geofyzikou. Nevyloučila, že otřesy se budou opakovat. "Zemětřesení o takové síle je v Grónsku nezvyklým jevem,“ dodala vědkyně.

Policie neinformovala o žádných obětech či materiálních škodách. KNR se ale odvolává na „věrohodné informace, podle nichž jsou na místě mrtví a ranění“.

Na největším ostrově světa Grónsko, který je autonomní součástí Dánska, žije 57.000 obyvatel, uvedla DPA.