Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neblahé dědictví 2. světové války: V Německu se dodnes pohřešuje 1,2 milionu lidí

Neblahé dědictví 2. světové války: V Německu se dodnes pohřešuje 1,2 milionu lidí

Pátrací služba Německého Červeného kříže nadále eviduje více než 1,2 milionu pohřešovaných z 2. světové války. Připouští, že tyto lidi už nebude schopna nalézt, informovala dnes agentura DPA.

„Tyto osudy už nebudeme moci objasnit,“ řekl vedoucí pátrací služby Thomas Huber. Oficiálně přitom služba po dohodě s německým ministerstvem vnitra své úsilí o dohledávání osob ukončí na konci roku 2023.

Zájem o nezvěstné je nadále velký. Jen loni pátrací služba dostala 9000 žádostí o vypátrání předků od vnuků a dětí. Například z bitvy o Stalingrad, od níž letos uplyne 75 let, však údaje o počtu pohřešovaných zcela chybí.

„Pro mnoho příbuzných je to ještě stále černý bod na rodinné mapě. Tyto případy také aktivně zpracováváme,“ řekl Huber. K objasnění některých osudů stačí dva náhledy do spisů, řešení jiných případů se však prý může vléct měsíce.

Krátce po skončení války pátrací služba hledala více než 20 milionů Němců. V roce 1959 ještě zbývalo 2,5 milionu otevřených případů. Mezi těmi objasněnými bylo i na 300 000 dětí. Ještě v roce 2010 se díky úsilí pátrací služby po více než 60 letech znovu setkali dva bratři.

K dalším úkolům služby patří i mezinárodní pátrání po lidech, kteří mají vztah k Německu. Jde například o německé občany, kteří jsou pohřešovaní po přírodních katastrofách nebo v konfliktních oblastech. Služba hledá také příbuzné uprchlíků, kteří žijí v Německu. Právě oni nyní podávají významnou část žádostí o pátrání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek