Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečekaní stoupenci. Le Penovou v souboji o prezidentský post podporují i muslimové

Nečekaní stoupenci. Le Penovou v souboji o prezidentský post podporují i muslimové

Šéfka nacionalistické Národní Fronty Marine Le Penová patří mezi nejžhavější adepty na post prezidenta, kterého si v zemi galského kohouta budou volit za několik měsíců. Podporu politička získává i tam, kde by ji mnozí kvůli jejím postojům ani zdaleka nečekali – mezi muslimy na pařížských předměstích.

Z centrální Paříže to sem podzemkou trvá pouhých třicet minut. Podobně jako na dalších předměstích, která lemují francouzské hlavní město, se ale návštěvníkům zhruba osmdesátitisícového Aubervilliers naskytne diametrálně odlišný obrázek, než s jakým opouštěli centrum metropole.

Výstavní architekturu tu nahrazují vzhledově nesourodé věžáky, ulice nelemují módní bistra, ale stánky, kde za pár euro seženete všechno od bot po ručníky. Většinu obyvatel tvoří imigranti a muslimové. Víc než čtvrtina z nich se nenarodila ve Francii, ani jiné zemi Evropské unie. Pochází převážně ze zemí Magrebu a subsaharské Afriky.

Nepokoje posilují nacionalisty

Do povědomí široké francouzské veřejnosti vstoupilo město na předměstí Paříže před dvanácti lety, kdy v jeho ulicích vypukly násilné nepokoje, jejichž rozbuškou se stala smrt dvou mladých chlapců z přistěhovaleckých rodin, kteří zemřeli po zásahu elektrickým proudem na útěku před policií v jednom ze sousedních předměstí. Odtud se nepokoje rozšířily do širokého okolí a posléze se přelily i do dalších francouzských měst. Situace byla tehdy tak vážná, že francouzská vláda vyhlásila v některých částech země výjimečný stav.

Pouliční bouře, jichž se zúčastnily v drtivé většině děti muslimských migrantů ze severní Afriky, kteří se sice narodili na francouzské půdě, ale jen těžko se zařazují do francouzské společnosti, daly představitelům nacionalistické Národní fronty do rukou pádné argumenty, o něž mohly opřít své protiimigrantsky a protimuslimsky laděné postoje, které si mezi Francouzi po islamistických teroristických útocích v posledních letech získávají stále vyšší oblibu, o čemž svědčí i průzkumy veřejného mínění favorizující šéfku Marine Le Penovou v souboji o prezidentský post.  

Muslimové podporují Le Penovou

Ačkoliv Le Penová není ve vyjádřeních směrem k francouzským muslimům a imigrantům tak radikální jako býval její otec, i ona se vymezuje proti přistěhovalectví a islámu ve Francii. Dalo by se tedy čekat, že tamní muslimská komunita jí příliš sympatií projevovat nebude. Na předměstích Paříže ale přesto najdete řadu muslimů, kteří nacionalistickou političku podporují.  

„Pokud vyhraje, bude to dobře. Levičáci i pravičáci jsou všichni parchanti. Slíbili věci, které se nikdy nestaly. Dejme hlas Le Penové a uvidíme, co se stane,“ sdělil korespondentovi Politica Davidu Patrikarakosovi jeden z mladých muslimů z Aubervilliers. Výroky Le Penové na adresu muslimů ho nechávají chladným. Politička prý sice může brojit proti muslimům, mladík je ale přesvědčen, že jim reálně nemůže nic udělat. „Je nás příliš mnoho,“ vzkazuje.  

Muslimové mají dle něho na dění ve Francii nezanedbatelný vliv. „Když začne ramadán, francouzská ekonomika zpomalí, a když po měsíci skončí, zase se rozběhne. Dobře je vidět dopad i v samotných ulicích, které jsou během muslimského svátku prázdné,“ říká mladý muslim.

Aspoň je upřímná

Marine Le Penovou podporuje i třicátník Samba, který do Francie přišel z Pobřeží Slonoviny na počátku třetího tisíciletí. „Nemůžu volit, ale kdybych mohl, asi bych si vybral Le Penovou,“ říká. Francouzská politička si u něho získala sympatie tím, že na rozdíl od ostatních nemění názory. „Aspoň je upřímná. Tak či tak je součástí systému, takže nemůže udělat něco strašně špatného,“ věří Samba.

Vítězství Le Penové, která má jako jednu ze svých priorit boj proti islámu ve Francii, by navíc dle něho mohlo paradoxně pomoci lidem pochopit islám a neházet všechny muslimy do jednoho pytle. „Lidé islámu nerozumí. Když se Le Penová dostane k moci, dovolí nám to ho lépe vysvětlit, protože se v tu chvíli stane viditelnějším,“ myslí si Samba. „Islám je jednoduchý a máme spoustu intelektuálů, kteří ho umí pořádně vysvětlit,“ dodává s tím, že za muslimy musí mluvit jen opravdoví vyznavači víry, ne ti, kteří islám překrucují pro své účely.

Teroristé nejsou skuteční muslimové

Podobně hovoří i šedesátník Jamal ze sousedního předměstí Pantin. „Islám je obviňován ze všeho špatného,“ stýská si. „Spousta z těch, kteří páchají zločiny, nejsou skuteční muslimové. Považují teroristy za salafisty (směr islámu, pozn. red.), ale já jsem salafista a znamená to pouze to, že následuji učení proroka Mohameda. Nic víc,“ vysvětluje.

Podle něj by řada věcí, které se řeší v souvislosti s vyznáním, měla zůstat soukromou volbou. „Když chce patnáctiletá dívka nosit minisukni, je to její volba. Proč by tedy nemohla jiná patnáctiletá dívka nosit hidžáb?“ táže se.

Stejně jako jiní muslimové, ani Jamal nevěří, že by politici dokázali současnou situaci ve Francii nějak zásadně změnit. Možná i to je důvod, proč neváhají podpořit protiislámsky zaměřenou političku. Nevěří, že by její vítězství nějak zásadně ovlivnilo jejich životy.     

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek