Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechvalně známí žoldnéři z Blackwater jsou zpátky. Účastní se supertajné americké mise v Africe

Nechvalně známí žoldnéři z Blackwater jsou zpátky. Účastní se supertajné americké mise v Africe

Soukromá armáda, která se stala symbolem americké okupace Iráku, je zpět. Tentokrát ve Středoafrické republice, kde podporuje utajené americké speciální jednotky, které „loví“ členy Boží armády odporu (LRA). Ti terorizují obyvatele hned několika afrických států vizí teokratického státu postaveného striktně na deseti přikázáních.

Internetový server Daily Beast s odkazem na nejmenovaný zdroj informoval, že svědci ve Středoafrické republice spatřili helikoptéru Sikorsky S-61 s registračním číslem N408RC, která přepravovala členy amerických speciálních jednotek. Bylo to právě v místech, kde vládne obávaný vůdce LRA Jospeh Kony.

Podle amerického úřadu pro letectví helikoptéra patří společnosti EP Aviation, která je registrovaná v Illinois. EP Aviation přitom byla dceřinou společností firmy Academi, která je známá spíš pod svým původním názvem Blackwater. Zkratka EP v názvu firmy znamená Erik Prince, což není nikdo jiný než zakladatel Blackwater a mladší bratr současné americké ministryně školství a miliardářky Betsy DeVosové.

Americké speciální jednotky se ve střední části Afriky pohybují už od roku 2010, kdy je tam poslal bývalý prezident Barack Obama. Od té doby se jejich vojenské akce konají bez většího zájmu médií. Helikoptéra spojená s Blackwater je připomínkou, že soukromé milice stále neodmyslitelně patří k americkým vojenským dobrodružstvím. Některé z nich jsou přitom přímo spojeny s nejbohatšími občany Spojených států.

Sama Blackwater přitom jen v Iráku získala zakázky za stovky milionů dolarů. Její malé ozbrojené helikoptéry Little Bird se staly symbolem kontroverzní bojové taktiky soukromé milice. Zaměstnanci Blackwater byli podezřelí ze spáchání několika vražd, přičemž v roce 2007 postříleli 17 lidí na jednom z náměstí v Bagdádu. Sama firma ztratila v Iráku několika helikoptér. O velké dopravní letadlo Blackwater přišla zase při nehodě v Afghánistánu, přičemž na palubě byli i američtí vojáci. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek