Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nedívejte se do výbuchu, přikryjte si hlavu. Na Guamu se šíří letáky s návodem, co dělat při útoku KLDR

Nedívejte se do výbuchu, přikryjte si hlavu. Na Guamu se šíří letáky s návodem, co dělat při útoku KLDR

Orgány civilní obrany amerického ostrova Guam rozšiřují mezi obyvatelstvem letáky s návodem na ochranu v případě raketového útoku. Oznámila to dnes agentura AP. Krok je reakcí na zostřenou konfrontaci mezi Washingtonem a Pchjongjangem, který prý "pečlivě zvažuje" možnost raketového útoku na Guam.

Obyvatelé Guamu, kde mají Spojené státy námořní a leteckou základnu, se mají v případě útoku rychle uchýlit do betonového úkrytu, pokud možno podzemního. Mají tam zůstat do doby, než dostanou jiný pokyn. Měli by zachovat klid, předem si mohou připravit "pohotovostní balíček".

"Nedívejte se do záblesku ani výbuchu, může vás oslepit. Zůstaňte ležet a přikryjte si hlavu," uvádí se v letáku nazvaném "příprava na bezprostřední raketovou hrozbu". Leták rovněž poskytuje radu, jak se zbavit radioaktivního spadu. "Je-li to možné, osprchujte se ve velkém množství vody a mýdla, abyste odstranili radioaktivní zamoření," praví se v instrukcích. "Nepoužívejte šampón, může vázat radioaktivitu."

720p 360p
Severní Korea versus USA

Prezident USA Donald Trump ujistil obyvatele Guamu, že jsou navzdory severokorejským hrozbám v bezpečí. "Jsme s vámi na tisíc procent," řekl v telefonickém rozhovoru s guamským guvernérem Eddiem Calvem, jehož záznam se objevil na facebooku. Na ostrově ani nebyl vyhlášen stav zvýšeného ohrožení.

Letáky podle AP na ostrově nevyvolaly paniku ani neklid. Někteří lidé se prý začali shánět po izolačních páskách, protože instrukce nabádají k utěsnění mezer u oken a dveří.

O napětí mezi USA a KLDR jednal v noci na dnešek Trump po telefonu s čínským prezidentem. 

"Relevantní strany musejí být v současnosti zdrženlivé a vyhnout se slovům a akcím, které by zhoršily napětí na Korejském poloostrově," citovala čínská televize prezidenta Si Ťin-pchinga. Trumpovi také řekl, že k řešení jaderného problému se musí dojít politicky prostřednictvím rozhovorů.

Čína je podle prezidenta ochotna pokračovat v dialogu s USA na základě vzájemného respektu, aby bylo dosaženo vhodného řešení. Trump podle čínské televize řekl, že chápe roli, jakou Peking v severokorejském jaderném problému hraje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek