Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Negerball“ už v Německu nebude. Tradiční karneval doplatil na nekorektní masky

„Negerball“ už v Německu nebude. Tradiční karneval doplatil na nekorektní masky

K únoru patří v mnoha zemích po celém světě tradičně karneval. Na počátku masopustního období se po staletí lidé veselili a pořádali taneční zábavy a reje masek, aby si ukrátili čekání na jaro, které se nezadržitelně blíží. V Německu ale letos tradice narazily, levici se nelíbí, že mohou urážet migranty.

V malé bavorské vesničce Raindorf se při příležitosti masopustu letos šestatřicátým rokem koná tradiční taneční zábava. V době vzniku byla nazvaná „Mládež tančí pro Afriku“, protože veškerý výtěžek věnují organizátoři na pomoc africkým zemím. Od začátku ale slavnostnímu plesu neřekl nikdo jinak než Negerball (Ball znamená v němčině kromě míče rovněž ples, pozn. red.) a organizátoři jej tak záhy přejmenovali i oficiálně.

Ačkoliv původní charitativní účel akce zůstal neměnný, pořadatelé se letos setkali s vlnou nevole a byli označeni za rasisty. Poté, co vesnický bál, který navštíví ročně asi šest set lidí z přilehlých obcí, probrala média v celém Německu a byl předmětem kritiky levice a lidskoprávních organizací, se bude muset přejmenovat.

Slovo „Neger“ je v němčině vnímáno stejně urážlivě jako v češtině ekvivalent „negr“ a ani dobročinný účel akce pořadatelům nepomohl. Ti se ovšem nenechali odradit a do budoucna uvažují o jménu Negaball, což je totéž, jako Negerball, jen je to tvar v bavorském nářečí.

Rej masek se ale setkal s potížemi na vícero frontách. Zatímco typický český masopust neboli fašank by se neobešel bez postav Turka či Žida, v německy mluvících zemích se vyskytuje stejně tak postava mouřenína. To se ale mimo jiné nelíbí spolkové levicové straně Die Linke.

Výsledkem je kampaň vedená pod heslem „Já nejsem kostým“, která upozorňuje, že se karnevalové veselí může některých obyvatel citelně a nemile dotknout. Jedna strana protestu se zaměřuje na kostýmy, které spojují islám s terorismem. Tradiční oděv obyvatel muslimských zemí, ve spojení s pásem napěchovaným výbušninami, je přes čáru a urážlivý.

Na straně druhé se ale odsouzení dočkala právě i tradiční masopustní postava mouřenína. Turek a Žid v české tradici vycházejí ze stylizace příslušníků obou národů, jak ji chápali předkové. Zatímco muži představující Turky mají vysoké čepice, kde za inspiraci posloužil fez, kostým Židů se vyznačuje našitými penízky. Německý mouřenín má začerněnou tvář, což je podle kritiků špatně.

Touha po nastolení politické korektnosti ale nevyvolává v německy mluvících zemích rozpory poprvé. V minulosti neprošla v Rakousku oblíbená tmavá čokoláda s kousky arašídů neboli Negerbrot (pozn. Brot, v němčině chléb). Před několika lety byl název vyhodnocen jako urážlivý a rasistický a pochoutka byla nadále nabízena jako Čokoládový sen s arašídy. Pamětníci přesto neustále nostalgicky vzdychají po původním Negerbrotu a chtějí jej zpět.

Spory se v minulosti dotkly rovněž Cikánské omáčky, když v Německu komunita tamějších Romů a Sikhů podala proti názvu protest, jelikož obsahuje výraz „cikán“. V jejich případě se ale s úspěchem nesetkal, soud stížnost zamítl s odůvodněním, že se nejedná o výrazný problém. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek