Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejdůležitější bitva s islamisty končí. Dobytí iráckého Mosulu je na dohled

Nejdůležitější bitva s islamisty končí. Dobytí iráckého Mosulu je na dohled

Dobytí celého iráckého města Mosul z rukou bojovníků organizace Islámský stát (IS) je podle irácké armády otázkou několika hodin. V sobotu to uvedla irácká státní televize. Desítky iráckých vojáků v Mosulu podle zpravodaje agentury Reuters ale na formální oznámení vítězství nečekaly a oslavovaly na ruinách města, z něhož před třemi lety IS udělal svou symbolickou hlavní baštu. Bojovníci IS oznámili, že hodlají bojovat do poslední kapky krve.

Dobytí celého iráckého města Mosul z rukou bojovníků organizace Islámský stát (IS) je podle irácké armády otázkou několika hodin. Uvedla to dnes irácká státní televize. Podle zpravodaje agentury Reuters už desítky iráckých vojáků v Mosulu nečekají na formální oznámení vítězství a oslavují na ruinách města, z něhož před třemi lety IS udělal svou symbolickou hlavní baštu.

„Vidíme boje o poslední metry a pak bude oznámeno vítězství. Je to otázka několika hodin,“ hlásila irácká státní televize s odvoláním na svého zpravodaje u armádních jednotek v Mosulu. Televize rovněž uvedla, že dnes byly v bojích v historickém centru města zabity desítky příslušníků IS a mnozí se snažili uplavat přes řeku Tigris, která město rozděluje.

Americký generál Robert Sofge agentuře AFP sdělil, že se očekává bezprostřední oficiální oznámení definitivního dobytí Mosulu. "Nemohu spekulovat, zda to bude dnes, nebo zítra (v neděli), ale myslím si, že to bude velmi brzy," řekl. Bojovníci IS se podle něj snaží ještě napáchat co nejvíce škod: předstírají, že jsou mrtví, a pak se vyhodí do povětří, když se k nim přiblíží vojáci. Bojovnice IS se odpalují uprostřed davu uprchlíků, řekl.

Agentura AP v pátek informovala, že IS v Mosulu ovládá poslední kilometr čtvereční území. Armáda podle pátečních zpráv odhadovala, že na místě zůstalo několik set členů IS, hlavně zahraničních bojovníků. Ti ale bojovali do poslední chvíle urputně o každý metr.

Porážku samozvaného Islámského státu vyhlásil už minulý týden předseda irácké vlády Hajdar Abádí, když irácké jednotky dobyly v historickém centru ruiny symbolické mešity An-Núrí. Právě z ní vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí v roce 2014 na dobytých územích v Iráku a Sýrii chalífát. Slavnou mešitu z 12. století, která proslula nakloněným minaretem, už 21. června radikálové z IS sami vyhodili do povětří.

Členové IS obsadili tehdy druhé největší irácké město Mosul v červnu 2014. Ofenzivu za jeho znovudobytí zahájila irácká armáda loni na podzim. V lednu dostala pod kontrolu jeho východní část a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Od začátku ofenzivy z Mosulu uprchlo na 900.000 lidí, což byla asi polovina předválečné populace města. Tisíce lidí během ofenzivy zemřely a město bylo značně zdevastováno.

Podle OSN vyjde obnova základní infrastruktury Mosulu na více než miliardu dolarů (asi 23 miliard Kč). Zatímco ve východním Mosulu by mohla být síť vodovodů, kanalizace, elektrických kabelů, stejně jako škol a nemocnic opravena do dvou měsíců, v západní části města to bude podle odhadů OSN trvat déle než rok.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek