Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen ideologie. Nové bojovníky žene k Islámskému státu i korupce

Nejen ideologie. Nové bojovníky žene k Islámskému státu i korupce

Za radikalizaci teroristů z Islámského státu (IS) může zhoubná ideologie, která má základy v Koránu, myslí si zřejmě řada světových politiků i veřejnosti. Při postupu proti islamistům se proto často zaměřují na ideové boje a náboženskou rétoriku, která podle nich umožňuje získávání nových bojovníků. Organizace Transparency International nyní ale uveřejnila zprávu, ve které z nárůstu východního extremismu obviňuje také rozšířenou korupci, která vhání některé nespokojené skupiny obyvatel rovnou do náruče IS.

Analýza s názvem Velký obrat (The Big Spin) představuje myšlenku, že takzvaný Islámský stát využívá rozšířené korupce na Blízkém Východě a zklamaným a naštvaným občanům nabízí řešení v podobě přihlášky k islamistům. IS se tak pasuje do role bojovníka proti zkorumpovanému státu, a nabízí tak prý lidem chybějící alternativu a řešení jejich situace.

Transparency International ve své zprávě viní západní mocnosti včetně Velké Británie a Spojených států, které prý korupci na východě opomíjejí. Podle organizace se státy příliš zaměřují pouze na ideové boje, aniž by hledaly materiální příčinu, která pomáhá IS lákat nové bojovníky.

„Korupce slouží jako přímá výzva k radikalizaci a je hlavním modem operandi Islámského státu. Když tuto skutečnost západní země opomíjejí, podkopává to výslednou snahu bojovat proti extremismu,“ tvrdí ředitelka Transparency International sektoru obrany a bezpečnosti Katherine Dixonová.

Na Blízkém východě prý bují korupce několika způsoby. Velice rozšířenou praktikou je úplatkářství a rozmáhá se také takzvaný nepotismus, kdy vlivní do funkcí záměrně jmenují své příbuzné. „Měli bychom přestat používat peníze západních daňových poplatníků na rozvíjení zkorumpovaných a predátorských státních systémů Blízkého východu,“ vyzývá Dixonová.

Státní systém a propracovaná korupce prý deprimuje hlavně sunnity kteří zároveň obviňují ze svojí špatné životní situace i Západ, který korupci opomíjí a případně i nepřímo podporuje. IS pak zklamaným obyvatelům nabízí řešení v situaci, kdy mají dojem, že se k nim ostatní obrátili zády.

„Není to jen o tom uzavřít korupční kanály, západní mocnosti by měly začít přehodnocovat vztahy k pochybným vůdcům jako byl Mubarak v Sýrii, Kaddáfí v Libyi nebo Málikí v Iráku,“ žádá Dixonová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek