Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen Německo. Teroristický útok plánoval bývalý voják i ve Francii, hlásil se k Islámskému státu

Nejen Německo. Teroristický útok plánoval bývalý voják i ve Francii, hlásil se k Islámskému státu

Francouzské úřady začaly vyšetřovat bývalého vojáka podezřelého z přípravy teroristického útoku. Muž byl zadržen v pátek poblíž letecké základny Evreux na severu země. Úřady předpokládají, že jednal sám.

Prokurátor viní 34letého bývalého vojáka z úmyslu provést teroristický čin a pokusu narušit vojenskou základnu. Bývalý důstojník se podle agentury AFP k plánu provést útok přiznal.

Během zadržení u muže policisté našli vlajky tzv. Islámského státu (IS), zbraně a střelivo. V autě podezřelého navíc našli USB disk se závazkem připojení k IS a kopii Koránu.

Podezřelý muž sloužil u francouzské armády celkem 10 let. Opustil ji v roce 2013. O rok později konvertoval k islámu a dostal se na seznam sledovaných extremistů.

Radikalizace vojáků není problémem jen ve Francii. Německá police dnes zatkla dalšího vojáka, kterého podezřívá z přípravy útoků na přední politiky. Soud ho poslal do vyšetřovací vazby. Atentáty měl plánovat s dvojicí dříve zatčených mužů.

Útok měl spáchat nadporučík Franco A. Ten si kvůli němu nelegálně opatřil zbraň a nechal se na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík. Právě na migranty plánoval čin svalit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek