Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejmladší obětí požáru Grenfell Tower v Londýně je šestiměsíční holčička. Umřela mamince v náručí

Nejmladší obětí požáru Grenfell Tower v Londýně je šestiměsíční holčička. Umřela mamince v náručí

Za zatím nejmladší oběť požáru výškového domu Grenfell Tower v Londýně, kterou se povedlo identifikovat, byl považován pětiletý Isaac Paulous. Soudní lékařství ve Westmisteru ale ve středu vydalo zprávu, v níž uvádí, že ve věžáku uhořela šestiměsíční holčička Leena Belkadi. Našli jí v náručí matky, která rovněž zahynula. 

Při tragickém požáru zahynulo v polovině června nejméně 80 obyvatel Grenfell Tower. Číslo nemusí být konečné, podle policie se však možná nikdy nepodaří zjistit, kolik lidí vlastně přišlo při požáru o život. Soudní lékaři po dvou týdnech určili totožnost ani ne poloviny obětí. Jednou z těch, které už mají jméno, je šestiměsíční holčička Leena Belkadi. Její tělíčko nalezli hasiči na schodišti mezi 19. a 20. patrem čtyřiadvacetipodlažní budovy.

„Ležela v náručí matky,“ upřesnil pro deník Guardian Eric Sword ze soudního lékařství ve Westminsteru. Během požáru uhořeli oba rodiče dívenky – otec Omar Belkadi i matka Farah Hamdan. Osmiletou setru Malak hasiči sice vytáhli z hořícího domu, později ale zemřela v nemocnici. Stejně jako její malé sestřičce se jí staly osudným zplodiny, kterých se nadýchala. Další sestra – šestiletá Tazmin – stále bojuje v nemocnici o život.

720p 360p
Peklo v Londýně

Vyšetřování stále probíhá. Prozatím se povedlo zjistit, že hořet patrně začalo od lednice a za rychlé rozšíření plamenů mohl nekvalitní izolační obklad, který propadl ve všech protipožárních testech. V nich neuspělo ani 120 výškových budov s podobným izolačním obkladem, které zatím nechala prověřit britská vláda.

„Jak vidíme na počtu budov, jejichž obložení neuspělo v testech hořlavosti, jde o mnohem širší problém,“ okomentovala výsledky šetření premiérka Theresa Mayová. „Jde o problém, který trval mnoho let, desetiletí, pokud jde o opláštění, které bylo instalováno na budovy. Jsou zde skutečné otázky, například jak se to stalo, proč se to stalo a jak můžeme zajistit, aby se to nestalo v budoucnu,“ řekla ministerská předsedkyně. Mayová rovněž slíbila, že brzy jmenuje soudce, který povede už dříve ohlášené veřejné vyšetřování tohoto neštěstí.