Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejnebezpečnější stát světa: Počet vražd v Mexiku strmě roste, brzy už překoná i Sýrii

Nejnebezpečnější stát světa: Počet vražd v Mexiku strmě roste, brzy už překoná i Sýrii

Dosud vévodila žebříčku zemí s nejvyšší mírou násilí Sýrie. Nejnovější statistiky však naznačují, že brzy by mohlo blízkovýchodní zemi vystřídat na nelichotivém prvním místě Mexiko. V květnu zde každou hodinu umřeli tři lidé, což je nejhorší situace od roku 1997. 

Mexičtí vyšetřovatelé v květnu řešili 2 186 případů vražd. Některé z nich zahrnovaly více úmrtí, konečný účet za poslední jarní měsíc se tak zastavil na 2 452 mrtvých. Podle mexických úřadů se jedná o vůbec nejhorší statistiku za posledních dvacet let.  

Počty mrtvých v Mexiku dramaticky přibývají od počátku roku 2017, za prvních pět měsíců jich úřady evidují takřka deset tisíc, což je o třicet procent víc než za srovnatelné období v loňském roce. Ve státech jako je Guerrero, je dokonce tolik mrtvol, že už na ně nedostačuje kapacita márnic.

Mezinárodní institut strategických studií (IISS) spočítal, že v roce 2016 v Mexiku došlo k více než 23 tisícům vražd, o něco méně než kolik se jich stalo v Sýrii, která vévodí žebříčku zemí s nejvyšší mírou násilí. Podle serveru Vice News má Mexiko nakročeno k tomu, aby Sýrii předběhlo. Podle posledních údajů syrského Centra pro monitoring násilí klesl meziročně počet zabitých z 1 171 (květen 2016) na 665 (květen 2017).

Násilí zmítá Mexikem od roku 2006. Novou vlnu spustil tehdy zvolený mexický prezident Felipe Calderón, který chtěl zatočit s drogovými kartely. Do ulic povolal desítky tisíc vojáků a zahájil válku, která ale zemi uvrhla do ještě většího marastu. Když Calderón o šest let později opouštěl prezidentský úřad, odnášel si s sebou krvavou statistiku – dvacet tisíc vražd ročně. Současný prezident Enrique Peña Nieto se snaží situaci v zemi zlepšit spíše cestou posilování hospodářství a infrastruktury, nepodařilo se mu bezpečnostní situaci v zemi uklidnit.