Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší pálení drog v dějinách. V jihovýchodní Asii lehla popelem narkotika za desítky miliard

Největší pálení drog v dějinách. V jihovýchodní Asii lehla popelem narkotika za desítky miliard

Barma a Thajsko spálily dnes narkotika v tržní hodnotě za miliardy korun. Ukázaly tak i odhodlání dosáhnout obratu v boji proti výrobě a pašování drog v jihovýchodní Asii, poznamenala agentura AFP.

„Jde o největší pálení drog v dějinách Barmy,“ uvedl představitel místní policie k akci načasované k dnešnímu Mezinárodnímu dnu boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi.

Barma, řízená vládou někdejší opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, zůstává jedním z největších výrobců drog na světě, což je dědictví po desítkách let vlády vojenské junty.

V plamenech v Barmě skončilo opium, heroin, marihuana a metamfetamin v přepočtu za zhruba devět miliard korun. V Thajsku se tržní hodnota spálených drog odhadovala na skoro 14 miliard Kč.

720p 360p
5 nejhorších drog - animace

Území, kde se stýkají hranice Barmy, Thajska a Laosu, proslulo pod názvem Zlatý trojúhelník. Tato oblast byla dlouho hlavním místem výroby opia a heroinu na světě, než toto prvenství převzal Afghánistán. Skoro veškeré nelegální pěstování máku v Barmě se odehrává ve státu Šan na východě země, který je druhým největším producentem opia na světě.