Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Někdy přemýšlím, že nabourám auto, abych nemusel do práce.“ Učitele v Británii drtí stres a vyhoření

„Někdy přemýšlím, že nabourám auto, abych nemusel do práce.“ Učitele v Británii drtí stres a vyhoření

Malé platy, drzé děti i nedostatek volna. To jsou faktory, které často vedou britské kantory k myšlenkám na sebevraždu. Podle posledních průzkumů jeden z deseti učitelů ve Spojeném království užívá antidepresiva. A mladí vyučující často zvažují, že z oboru odejdou dřív, než je to bude stát duševní i fyzické zdraví.

Průzkum o pracovních podmínkách kantorů provedla britská odborová organizace učitelů NASUWT. Z výsledků mimo jiné vyplývá, že 60 % zaměstnanců školství potvrzuje, že práce měla v uplynulém roce vliv na jejich duševní zdraví. Mnoho z nich uvedlo, že kvůli depresím sahají po alkoholu, lécích nebo jiných drogách. 10 % učitelů bere dlouhodobě antidepresiva.

Často přemýšlím nad sebepoškozováním nebo si představuji, že se vybourám v autě, abych už nemusel do práce," uvádí dle webu Independent anonymně jeden z učitelů. Jiný potvrzuje, že v uplynulé době několikrát pomýšlel na sebevraždu. Za přílišným tlakem i stresem může údajně stát také krize ve školství, které láká čím dál méně uchazečů. Učitelů je málo a mají víc práce.

Jiný výzkum z loňského týdne dle Independentu odhalil další alarmující čísla. Až polovina mladých vyučujících prý zvažuje, že odejde z oboru dřív, než je to bude stát zdraví. Jsou prý často tlačeni k tomu, aby pracovali až 60 hodin týdně a pro 85 % z nich je těžké najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Předsedkyně odborů NASUWT Chris Keatesová ale navrhuje alespoň částečné řešení komplikované situace. Je zjevné, že práce až příliš ovlivňuje život učitelů. Všechny školy by měly poskytovat první psychologickou pomoc, a to nejen pro kantory, ale i pro studenty," uvádí Keatesová. Podle ní špatné duševní rozpoložení navíc dlouhodobě zabraňuje učitelům podávat dobré výkony a učit děti nejlépe, jak dovedou. Zhoršeným psychickým stavem kantorů tak ve výsledku trpí i sami žáci.

Lepší než následná péče je ovšem prevence. Keatesová by chtěla, aby na situaci ve školství zareagovala vláda, která by se pokusila zabránit přetěžování zaměstnanců a snížila dopady stresu a riziko vyhoření, které je v této profesi velmi časté.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek