Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nekončící zoufalství na novozélandské pláži. Uvázlo tam dalších 200 velryb

Nekončící zoufalství na novozélandské pláži. Uvázlo tam dalších 200 velryb

Stovky dobrovolníků pokračovaly na Novém Zélandu v závodu s časem. Potom, co se jim podařilo zachránit alespoň část velké skupiny umírajících zvířat, přišla další smutná událost: na souš připluly další kusy.

Na pláž v zátoce Golden Bay je smutný pohled. O život tam od pátku bojovalo na 400 velryb, které se dobrovolníci marně snažili zachránit. Do vody se podařilo dostat jen asi stovku zvířat, zbylé kusy uhynuly.

Zachráněná zvířata se následně v moři spojila s dalším hejnem a znovu se vydala vstříc smrti do zrádné zátoky. „Navzdory všem snahám zabránit dalším ztrátám velká skupina přibližně 200 velryb uvázla na souši,“ potvrdil zoufalou situaci zástupce úřadů.

Záchrany se účastní stovky lidí. Riskují životy ve vodě mezi zvířaty, která jsou na pokraji sil, a žraloky. Šance velryby zachránit je prakticky jen při přílivu.

„Nevíme, proč sem připluly,“ říká ochranář Daren Grover. „Mohly zachytit volání dalších velryb. Je to něco velmi neobvyklého, nic co bychom tu v minulosti viděli.“ Podle dalšího ochránce přírody mohli kulohlavce na mělčinu zahnat žraloci, jedna z mrtvých velryb měla čerstvé rány, které jí predátoři způsobili.

Na Novém Zélandu se podle historických záznamů jedná o jeden z největších podobných případů. Nejvážnější se udál v roce 1918, kdy v oblasti uvázla najednou tisícovka velryb. V jeden den roku 1945 to potom byl případ 450 kytovců.

Pláže Nového Zélandu patří k místům s největším výskytem uvázlých kytovců, většinou se k pevnině dostanou během migrace z antarktických vod.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek