Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nelidské podmínky, přeplněné tábory, znásilňování. OSN kritizuje plán vracet migranty do Libye

S vidinou lepšího života podnikají nebezpečnou cestu do Evropy statisíce migrantů. Po výrazném omezení migrace z Turecka přes Balkán připlouvá na ostrovy ve Středozemním moři nejvíce běženců z Libye a právě na ní se zaměřila pozornost evropských lídrů. Ti kromě jiného volají po možnosti, aby na libyjské území začali být vraceni neúspěšní žadatelé o azyl, jako se to podařilo v případě Turecka. Velvyslanec OSN v Libyi to ale označuje za „nepřijatelné“. Podmínky v tamních uprchlických táborech jsou podle něj nelidské a běženci jsou tam podle jeho slov terčem agrese a znásilňování.

Evropa se zaměřila na další slabý článek. V Libyi vládne i roky po pádu Muammara Kaddáfího chaos a nestabilita a moc se dělí mezi několik hráčů. To jsou jen některé z faktorů, proč se nedaří dosáhnout podobné dohody, jako dříve s Tureckem, kde se na základě křehkého, ale funkčního kompromisu podařilo migraci razantně omezit. I když za cenu toho, že se právě cesta přes Libyi stala mezi běženci vyhledávanější.

Evropské lídry žene tlak voličů – klíčové volby čekají hned několik zemí a migrace je téma, které jednoznačně dominuje. Snaha řešit situaci ve Středomoří jde ruku v ruce s tím a ukázalo se to i při posledním summitu na Maltě, který se věnoval právě tomuto tématu. 

Za rok 2016 přišlo do EU přes centrální Středomoří 181 000 migrantů.Za rok 2016 přišlo do EU přes centrální Středomoří 181 000 migrantů.autor: Info.cz; Evropská komise

Jedním z navrhovaných opatření, kterými chce unie migraci omezit, je právě vracení migrantů zpět na libyjské území. Podle velvyslanec OSN v Libyi Martina Koblera to je ale za současné situace nemyslitelné.

„Samozřejmě chápu, že Evropané chtějí zastavit příliv migrantů z Libye, ale v tomto okamžiku není repatriace schůdné řešení. Dějí se zde nehumánní věci. Obchoduje se zde s lidmi a dějí se tu zločiny proti lidskosti,“ řekl v rozhovoru pro Deutsche Welle.

Libyjské uprchlické tábory podle něj praskají ve švech. Ze severoafrického státu totiž kromě samotných Libyjců připlouvají i lidé z Nigeru, Súdánu a dalších zemí. Kapacita uprchlických zařízení nemůže ani přinejmenším stačit.

Lidi na moři zachraňují po tisících...Lidi na moři zachraňují po tisících...autor: Info.cz

„Někteří lidé zde musí spát ve stoje, nebo jeden na druhém přičemž se střídají,“ popisuje podmínky v detenčních zařízeních velvyslanec. Deset procent migrantů je údajně podvyživených a kvůli špatným hygienickým podmínkám se zde šíří nemoci. V táborech navíc podle jeho svědectví dochází k násilnostem. „Lidi jsou zde biti, znásilňováni a někteří byli dokonce zastřeleni,“ říká Kobler s tím, že zde nefunguje žádný řád ani zákony.

„Nepanují zde okolnosti, za kterých by bylo možné uprchlíky vracet zpět do Libye – to by bylo naprosto nepřijatelné,“ tvrdí diplomat, který vidí řešení především v rozšíření pobřežní stráže a zlepšení podmínek v domovských zemích běženců. Kdy by se situace v Libyi mohla zlepšit a kdy by Evropa mohla migranty vracet, se neodvažuje odhadovat. „Není možné říct, jak dlouho bude trvat, než zde bude fungovat pořádná vláda. Libye měla zřídka kdy silné státní instituce,“ dodává.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek